Recent Replies

Recent Topics

Zona Hateg si Arieseni

Acasă Forumuri Starea apelor Zona Hateg si Arieseni

Acest subiect conține 9 răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de  Iulian acum 2 ani, 4 luni.

Vizualizare 10 articole - 1 la 10 (din 10 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Am avut traseu lung astazi, Campeni, Cugir, Hateg. Toate apele au nivel crescut si sint tulburi. Crisul Alb, Aries, Streiul inferior ( acesta este conditionat mai mult de baraja decat de precipitatii ). Muresul era cel mai apropiat de conditii propice pescuitului, doar usor crescut si aproape normal ca si nebulozitate.

E bine ca aceste fenomene se intampla acum in prohibitie!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

E clar ca toata tara e o tulbureala si ca va mai ramane asa o vreme. Nu mai e mult si ajung si eu prin zonele astea…

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Este obligatoriu sa ajungi in vara asta.

Tutush
    Tutush
    Participant

Am vazut temperaturi de 24 grade in Romania. Ati reusit vreunul sa prindeti ceva? Eu primul pescuit acolo il faceam de Paste si nu prindeam nimic. De obicei la Comaneasca in Braila mergeam. In Hateg ce pescuiti, pastravi? Am auzit ca Ariesul e poluat de gatere cu rumegus si alte resturi.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

In zona Hateg se prinde si clean si pastrav si scobar si mreana si etc… . Mai bine scriu ce nu se prinde ca ies mai ieftin.

Ariesul ca si apa e curata. Malurile sint imputite de gunoaiele aruncate de catre localnici. Rusine motilor! ( am mai spus asta si acum cativa ani )

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Daca motilor ar trebui sa le fie rusine, ce ar trebui sa faca localnicii din Stefanesti-Arges? Sa se sinucida?

Iulian
    Participant

Dar eu ce sa mai spun de buzoieni ca malurile raurilor sunt niste gropi de gunoi.

golden fish
    golden fish
    Participant

Daca vreti sa vedeti gunoaie pe maluri veniti la Dunare unde pe ambele maluri sunt tone de deseuri de toate categoriile.Intr-un an am mers la Rachelu si am adunat 4saci de gunoi(saci din aia de intrau doi insi in el)cu peturi si pungi ca nu se vedea iarba de ele.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Din pacate si eu am gasit primavara in Sulina foarte multe mizerii care clar nu le apartineau localnicilor. Dunarea colecteaza mizerii din toata Europa, ma rog atatea cat arunca civilizatii aia, dar colecteaza si mai toate apele din tara, ape care la cote mari spala toate mizeriile si gropile de gunoi ale satelor si oraselor noastre. Mare parte din ele le vom gasi pe malurile Dunarii pe ultimii ei zeci sau sute de kilometri si in Delta si pe litoral.
    Nu inteleg insa de ce nu are fiecare localitate afectata cate un angajat cu o caruta care sa stranga zilnic aceste gunoaie. Acel angajat poate fi defapt unul sau doi sau o suta dintre multii asistati sociali, zdrahoni care stau toata ziua la carciuma si beau si fumeaza ca niste nesimtiti din banii nostri.
    Nu mai inteleg cum dupa zeci de ani de organizare a ARBDD si dupa atatea sute de milioane aruncate pe apa sambetei, pe malurile Dunarii, in porturile sau debarcaderele principale din localitatile Deltei nu gasesti un tomberon in care sa iti arunci gunoiul. Tomberoane care sa fie urcate pe zecile de vase sau ambarcatiuni care tranziteaza zilnic Dunarea si Delta.
    Nu inteleg de ce Sulina are o groapa de gunoi, defapt un munte de gunoi infect si de ce nu se poate cara zilnic acest gunoi undeva la o groapa ecologica din judet pentru a nu mai oripila miile de turisti romani sau straini.

Iulian
    Participant

Asta este Romania, De ce sa faca o groapa de gunoi ecologica cand poate sa dea un tun si sa se imbogateasca. Imi amintesc cu groaza de peisajul acela sinistru de la groapa de gunoi din Sulina si vacile acelea care mancau de acolo.

Vizualizare 10 articole - 1 la 10 (din 10 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.