Recent Topics

Reply To: Pescuit in judetul Giurgiu

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in judetul Giurgiu Reply To: Pescuit in judetul Giurgiu

CatalinCatalin
Keymaster

Pescuitul avatului pe raul Arges nu este un lucru usor. Debitul variabil din aval de Mihailesti face ca fiecare zi sa fie o reala surpriza pentru pescar neavizat. Avatul este sensibil, simte imediat cand scade apa si instantaneu dispare. Nu am reusit sa aflu unde si cum reuseste dar am doua teorii, fie coboara spre Dunare odata cu apa, fie se ascunde in santurile si gropile adanci care se gasesc din abundenta pe cursul raului. Cand nivelul apei este mediu-mare apar exemplarele mari, ataca, fac spectacol. Problemele pescarului insa raman deoarece vederea foarte buna si viteza il ajuta in apa limpede a raului sa se fereasca de noi si de nalucile noastre. Unde avem si noi sanse? Pai in primul rand acolo unde apa este mai tulbure adica in preajma balastierelor sau atunci cand ploile ne ajuta. Diminetile si serile, atunci cand lumina slaba ne poate crea un avantaj si nu in ultimul rand locurile involburate si zgomotoase precum micile cascade, caderi de apa, poduri din tuburi, curenti puternici printre pietre. Acestea sunt locurile perfecte in care avatii puternici vaneaza si in care ii putem si noi pacali. In ultima perioada nivelul apei, temperatura ei si a aerului au favorizat prinderea capturilor mari, capturi care 99,99% au luat drumul frigiderelor. Zilele trecute priveam la 3 bucuresteni, bine imbracati, echipati, scule fine si un turism-teren nout care puneau in pungute strapazani de 20-25 cm. Parasutisti sunt foarte multi, inclusiv copii de scoala primara. Curent si plase toata noaptea. Dosare penale au foarte multi si totusi nimic nu pare sa micsoreze apetitul oamenilor pentru nelegiuire si lacomie. Vorbeam cu un pescar de avat si imi confirma si el ca intr-o zi de alergat pe cativa kilometri buni dupa avat, cu mare noroc poti captura 4-5, ca pe un record personal. Nu prea ma intereseaza crapii, somnii, salaii sau stiucile dar cu siguranta ca nu cred sa fie vreun pescar multumit de capturi ale acestor specii. Un rau frumos, cu debit mare, cu potential urias, in sudul capitalei dar de care cred ca bucuresteanul nu stie sau nu poate sa se bucure in totalitate.

Comments are closed.