Recent Topics

Reply To: Aventuri si pescuit in Delta Dunarii

Home Forums Expeditii, Concursuri, Evenimente Aventuri si pescuit in Delta Dunarii Reply To: Aventuri si pescuit in Delta Dunarii

CatalinCatalin
Keymaster

Cele 5 zile minunate petrecute in Delta Dunarii in octombrie imi vor ramane cu siguranta mult timp proaspete in memorie.

Am avut o vreme superba cu soare si caldura ziua si destul de placuta noaptea atat afara cat si in corturi.

Am asezat prima tabara pe Canalul Sontea undeva la 2-3 sute de metri de Lacul Fortuna. Am avut in vecinatatea noastra doar o pereche de batranei ardeleni, pescari amandoi, care la fel ca si noi pescuiau din placere si retineau doar ce mancau. Pescuiau doar la spinning, erau destul de vioi la cei poate 70 ani pe care ii aratau, aveau o barcuta mica de 2.5 metri cu un motoras de 4 cai cu care pescuiau si probabil venisera acolo. M-au impresionat mult si m-au facut sa ma gandesc daca eu voi atinge varsta lor si daca voi reusi sa vin in Delta asa ca ei, cu consoarta…

Ne-au lipsit din zona ca prin minune pontoanele plutitoare pline cu cocalari manelisti care sigur ne-ar fi transformat noptile in niste cosmaruri. Cu siguranta erau ancorate in locuri mai fierbinti unde se auzise ca se prinde bine peste fiindca bastinasii care treceau pe la noi ne tot intrebau daca am vazut vreo stiuca si ca si ne indicau alte locuri de pescuit. Noi chiar am prins peste, si stiuca si caras, biban, rosioara…

Primul peste a fost un avat luat pe Canalul Cranjala chiar in gura lui la Maliuc, acolo unde am facut prima pauza pentru odihna si relaxarea noastra si a lui Bruce, catelul deh…

Initial stabilisem sa stal pe Sontea pana luni dimineata dar nu ne-am putut stapani si am mai ramas o zi, intr-un loc linistit, cu mult peste lacom, lemn de foc…

Am mancat 99% din timp peste, fara paine sau alte adaosuri, rosioara prajita cu catei de usturoi sau bors de peste picant baut cu cana. Minunat! Am prajit si cativa bibani si carasi plus 3 stiuci. Am eliberat gramezi de pesti si multi mari, stiuci, rosioare sau bibani, asa cum ar trebui sa facem cu totii.

Am igienizat locul de gunoaiele gasite, asa cum iarasi ar trebui sa facem cu totii…

Am plecat de pe Sontea marti dimineata pe o ceata de o taiai cu cutitul, mergand incet, cu inimile indoite, jumatate triste ca plecam si jumatate dornice de noi provocari ce urmau sa ne astepte…

Comments are closed.