Recent Topics

Reply To: Aventuri si pescuit in Delta Dunarii

Home Forums Expeditii, Concursuri, Evenimente Aventuri si pescuit in Delta Dunarii Reply To: Aventuri si pescuit in Delta Dunarii

CatalinCatalin
Keymaster

Pe drum s-a ridicat ceata si atmosfera a devenit una placuta, cu nori dar fara vant si cu o temperatura placuta. Am mai incercat avatii intr-un loc drag noua si testat ca a fi unul bun, intrarea in Lacul Erenciuc. Locatia era plina de pescari, cu barci doldora de lansete, unii si cu cate 10-12. Am abordat totusi una dintre pozitiile noastre bune si am testat vreo 10 minute locatia dar degeaba fiindca apa care iesea de pe canal si din lac era tulbure la fel ca si cea din Dunare si zona nu mai prezenta interes pentru avatii dornici de ambuscade.

Am fugit iute de acolo cand am observat deasupra capetelor nori negri de furtuna si tunete puternice. Pana la Ivancea lasasem norii in spate si ne-am apucat repede sa mai prajim cateva rosioare pe care le luasem la noi de pe Sontea. Sa tineti cont un lucru, daca lemnul din Delta, salcia sau plopul sunt destul de slabe caloric, ei bine de la Ivancea inspre mare se cam schimba situatia. Apar maracinisurile, catinile, care au un lemn foarte tare si care intretin foarte bine focul si jarul. Noi atrasi de poznele lui Bruce si uitand sa ne resetam softul de salcie, am reusit sa ardem pestele… 

Am mancat repede si am fugit si de aigi goniti de aceeasi furtuna care venise peste noi. Norocul nostru a fost ca pe drum sa ne gandim ce facem daca ajungem la Sfantu si ne prinde ploaia. Unde si cand mai montam corturile, unde mancam, ce facem cu barca? Am hotarat ca atunci cand ploaia va fi aproape sa lasam barca in debarcader si sa mergem la o terasa acoperita la o bere. Asa am si facut, am mai pescuit un pic pe Canalul Centurii la avat si ceva pasnic si apoi fuga la terasa. Doar ce am cumparat berea ca a si venit o mama de ploaie de ne-a udat si prin umbrele…

Am scapat ieftin, putin stropiti dar afara a fost de rau, ne cam demoralizasem vazand ca se intuneca si trebuie sa cautam loc de corturi si foc dupa o ploaie torentiala. Am avut noroc totusi sa gasim in gura Dunarii o mica plaja de nisip unde am campat, am aprins un mare foc cu lemnele gasite din belsug si ne-am revenit dupa un salau si un somotei pusi in ceaun. Am adormit cu teama furtunii care a bantuit pe mare toata noaptea dar in final totul a fost ok.

Dimineata am prins rasaritul pe Plaja de la Sfantu Gheorghe, eu pescuind avati si fotografiind meduzele esuate iar Andrei alergand catelul. Era senin tot cerul, o frumusete de zi, una in care ai face orice numai sa pleci nu ai vrea. Am tras de timp cu masa si strangerea echipamentelor inca vreo 3 ore, pana cand norii au aparut iar si ne-au fortat sa plecam.

A fost inca o iesire superba, una in care am reusit iarasi sa luam din natura doar atat cat ne-a trebuit si am reusit sa profitam din plin de linistea si frumusetile ei.

Comments are closed.