Recent Topics

Reply To: Concursuri cu si fara premii

Home Forums Expeditii, Concursuri, Evenimente Concursuri cu si fara premii Reply To: Concursuri cu si fara premii

CatalinCatalin
Keymaster

Un concurs de pescuit din tara noastra imi confirma temerile mai vechi cum ca asa zisii campioni ai acestui sport nu sunt cu nimic mai breji decat castigatorii de la Loto 6/49.

Pescuitul reprezinta un sport sau o activitate recreativa in care succesul este asigurat in proportie de peste 50% de sansa. Fara noroc si fara ceva peste in zona ta de pescuit toate sculele scumpe, nalucile, nada sau momelile nu valoreaza nimic. Cine nu crede si nu intelege asta a pierdut deja, in special multi bani…

Am o cunostinta care, la fel ca si alte multe cunostinte pe care le am, si-a luat recent scule, barca, motor, sonar… bani grei. Rezultate… IOC! 

Tati, mai bine cu banii aia cumparai cateva tone de peste si populai apele pe care ani de zile le-ai saracit cu ajutorul betelor de stuf, halaului, parasutei… Era o investitie din care sigur aveai de castigat tu sau copii tai candva pe cand asa le-ai facut burtile mari vanzatorilor de echipamente si ie o gaura in buget. Crede-ma ca in curand le vei vinde la jumatate de pret fiindca vei inainta in varsta si nu vei mai putea sa cari sutele de kilograme, ridica-coboara… 

Neinteresant, trec mai departe:

Tocmai ce s-a terminat un mare concurs de pescuit in tara, daca nu ma insel la pastrav de pe mal. Castigatorul are 20 ani…

Pe bune, aia de isi spun campioni la nu stiu ce categorie, specie, stil, chiar cred ca sunt macar in prima jumatate a unui clasament ipotetic facut intre toti pescarii din tara asta?

Pai daca se inscriu 20 pescari la un concurs sau 100 sau 1000, gata te-ai uns campion? Si inseamna ca daca ai castigat unul sau doua concursuri esti campion national? E, uite ca un copil de 20 ani le-a dat clasa. Si sunt sigur ca baietii nu au inteles nimic…

Cum spuneam, pe mine nu ma deranjeaza titlurile lor, le doresc cat mai multe in continuare dar sa fie atenti ca maine, poimaine s-ar putea inscrie si castiga copii mai mici, 10-12 ani si atunci chiar va fi rusinos.

Comments are closed.