Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Povesti pescaresti

Home Forums Dimineata la cafeluta Povesti pescaresti Reply To: Povesti pescaresti

Participant

Dacă tot a venit iarna din punct de vedere calendaristic,  ca de zăpadă nu mai are rost sa vorbesc pentru ca lipsește cu desăvârșire și nici la gura sobei nu pot sa zic ca stau,  afara termometrul arătând aproape zece grade de îmi vine sa îmi fac bagajul și sa o iau spre Delta.  Numai calendarul  ca ma trage de mânecă înapoi spunându-mi ca este luna decembrie și ca trebuie sa ma apuc sa fac streamere ca acum bate luna martie la ușă și sigur nu o sa fiu gata cu toate.  Dar sa trecem peste asta  ca acum vin sărbătorile și cel mai bine este sa ne delectam cu povesti.  Îmi aduc aminte ca asta vara stand cu un localnic din Sulina pe nume nea Ion la pescuit de crap noaptea la campinguri  îmi povestea cum a scăpat un peste mare exact în aceeași zona în urma cu câțiva ani.  Îmi spunea ca a plecat la pescuit cu soția și cei doi băieți ai lui și cum a auzit ca la campinguri trage pestele bine sau sunt în barca și la drum.  Au ajuns la locul de pescuit dar cum veștile circula repede abia au găsit un loc mai retras de unde sa arunce și ei lansetele pentru ca zona era plina de pescari.  Au lansat undeva la vre-o 100 de metri spre intrarea în lacul Rosu.  După câteva ore de așteptare băiatul cel  mic a lu nea Ion are o trăsătură și pune mana pe lanseta sa înțepe pestele,  dar după înțepare observa ca pestele nu se oprește din drumul ci îl continua liniștit de parca nimic nu sar fi întâmplat.  El avea o lanseta de 210 cm și fir de 0,8.  Preț de câteva secunde se tot gândea dacă chiar are un peste în cârlig sau pur și simplu a agățat vre-o lemn sau altceva dar spre mirarea lui pestele a început sa mărească viteza.  Atunci a realizat ca la capătul celalalt al firului trebuie sa fie ceva mare și văzând ca ii tot trage fir a strigat la ceilalți din barca sa scoată lansetele din apa ca i se termina firul și sa plece cu barca după el.  Ne Ion și soția lui fiind oameni pe la vreo 70 de ani nu sau mișcat asa de repede și el văzând ca firul se termina  a mai strâns frână la mulineta și sa proptit cu picioarele în barca dar pestele a început sa tragă și mai tare pana a smuls barca de unde era legata și a plecat cu tot cu lansete taras  după ea.  Când sa terminat firul de pe tambur a plesnit nailonul și el căzut peste părinții lui în barca.  Vreo câteva minute au rămas blocați cu toții ca nu le venea sa creadă ce sa întâmplat mai ales ca martori la scena respectiva au fost destui, canalul fiind înțesat de pescari.  Sa apucat nea Ion sa strângă sculele pe care i le încurcase cand a smuls barca și dai viteza spre lacul Rosu pentru ca pestele plecase cu vreo 200 de metri de fir și sa gândit el ca dacă arunca cu alta lanseta în apa poate agata firul și reușește sa prindă pestele.  A tot cautat vreo câteva ore și mai în larg și in stanga și în dreapta dar nimic.  Nici în ziua de azi nu poate sa își dea seama ce peste a fost de a tras în felul ala.  Sper ca va plăcut mica mea povestioara,  eu am fugit sa fac muște.  Au mai rămas doua luni și restul zile și  vrei sa fiu pregătit când o sari Avatul.

Comments are closed.