Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuit pe râul Olt

Home Forums Pescuitul pe râuri Pescuit pe râul Olt Reply To: Pescuit pe râul Olt

CatalinCatalin
Keymaster

Am vorbit cu prietenul Gabi ieri… Era suparat ca umblase aproape 300 kilometri pe raul Olt si nu vazuse un peste. Eu i-am prevazut de mult ziua asta si lui si altora dar oamenii in general au urechile astupate cand aduci in discutie astfel de previziuni.
Un defunct coleg pescar care bocea mereu ca nu mai gaseste peste pe unde umbla, atunci cand ii reprosam lacomia si iresponsabilitatea lui lua foc. Asa facem cu totii, dam vina pe altii, inchipuim monstri care vin si ne saracesc apele iar noi suntem niste sfinti. Toate jegurile din tara asta prinse si condamnate, continua sa isi sustina NEVINOVATIA. Suntem o tara plina de iresponsabili. Presedintele VW dupa ce l-au dat in judecata americanii a spus ca nu il intereseaza lupta din justitie deoarece el stie ca sunt vinovati, au recunoscut si urmeaza sa plateasca pentru ceea ce au gresit. Noi furam, mintim si dam vina pe altii. Asa si nea Gabi, se bucura cand aparea pe sticla cu galeata doldora de strapazani de 10-12 centimetri recoltati zi de zi si an de an pe toate barajele alea de pe Olt. Dadea chipurile la pisica sa manance. Acum pisica moare de foame si soarecii i-au distrus casa. Cica nu mai are Oltul peste dar el nu are nicio vina. Nici faptul ca prindea zilnic marlite de 3-400 grame pe care le vindea pe benzina pentru a doua zi nu ar fi vina lui. Eu nu am pescuit sau braconat pe Olt mai Gabita. Asuma-ti vina si suporta consecintele! Si puneti dracu mana si protejati-va apele de voi ca voi sunteti braconierii si nu extraterestrii! Nu mai am peste pe Olt, nu mai am peste pe Ramnic, pe Siret… Dar facem ceva fiecare pentru a remedia acest lucru? Daca le zici sa mai elibereze cate ceva sar ca arsi. Sunt mancatori de peste, proaspat! Mancatori de rahat! In urmea mea unul ca voi mai are o sansa sa prinda ceva dar eu in urma voastra nu o am. Asta ne diferentiaza si pentru asta va urasc!

Comments are closed.