Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Povesti pescaresti

Home Forums Dimineata la cafeluta Povesti pescaresti Reply To: Povesti pescaresti

Participant

Prin 2008 eram in Cipru si tot auzeam pe la munca colegi ciprioti ca au fost la peste pe nu stiu ce balti si baraje de acumulare. Cum eu nu mai fusesem la peste de foarte mult timp aprope ca intrasem in sevraj. E drept ca am fost de cateva ori la pescuit in Marea Mediterana ca doar lucram la aeroportul din Larnaca si el este la o aruncatura de bat de mare dar am prins niste pesti de iti era frica sa te apropii de ei dar sa mai si pui mana sa le scoti carligul din gura. Atunci nu stiam eu treaba cu muste artificiale sau alte lucruri ca acum. In fine, prin martie cand sa mai incalzit vremea, adica peste 25 de grade ziua stand de vorba cu un prieten din Limasol mise lauda acesta ca a prins o gramada de peste pe un lac de acumulare ca si niste prieteni de-ai lui tot la fel a prins peste mult, ce sa mai, gata, o sa dau iama in peste. Am stabilit cu el sa mergem a doua zi ca tot eram liber. Dimineata la prima ora am fost la el, chiar daca stateam in Nicosia si ne despartea 100 de km in 50 de minute eram la poarta, ca de, chiar daca in Cipru cresc banane asta nu inseamna ca si este tara bananiera ca Romania. De acolo l-am luat pe el si cu inca un tovaras am mai mers vre-o 15 km pana la baraj. Apa fiind cam scazuta a trebuit sa coboram cu masina pe un drum pietruit pana la un punct si dupa aceea pe jos pana la locul de pescuit. Am asezat rapid sculele si ne-am pus pe asteptat si dai si astepta si asteapta. Treceau orele si stateam si ma gandeam unde este pestele ala de care am auzit. Apa nu era chiar limpede dar se vedea la 40-50 cm adancime. Nu am vazut nici macar un alevin. Ma gandeam ca pescuiesc intr-o cada. Prietenul meu tot incerca sa o dreaga, ca nu este momentul, sa mai asteptam ca un ca alta. Pana la urma pe la 4 dupa amiaza imi bag picioarele in el de peste si ne-am hatarat sa plecam. Ca sa ajung la masina trebuia sa ocolim o zona in care parea sa fie noroi, eu suparat ca nu am prins nici un peste si vrand sa plec cat mai repede am luat-o pe scurtatura. Era un pic de noroi dar nu suficient sa ma sperie asa ca am marit pasul si la un moment dat a trebuit sa sar un paraias asa ca am luat viteza si am sarit. Cand am ajuns pe cealalta parte am intrat direc in nomol pana peste genunchi. Cand sa scot piciorul drept mi-a ramas adidasul acolo, abia am reusit sa scot si piciorul stang dar si la el am pirdut adidasul. Sa stau sa scot cu mainile incaltamintea nu puteam, cu cat stateam mai mult pe loc cu atat ca scufundam mai tare si nu imi era de bani ci de faptul ca abia ii cumparasem. Intre timp ma facusem din cap pana in picioare de noroi, sculele de pescuit la fel, am luat si cateva cazaturi dar am iesit cu bine din noroi. Prietenul meu cand a ajuns la masina nu ii venea sa creada cum arat si abia se abtinea din ras. Acum mai era o problema, ca sa ajung la apa sa ma spal trebuia sa trec iar prin noroi sa sa ma duc la locul unde am pescuit vre-un km de mers. M-am spalat cu putina apa de baut care o mai aveam si fuga in masina si acasa cu mine. De condus cu picioarele goale nu a fost problema ca masina era automata dar cand am ajuns acasa am reusit sa o sperii pe prietena mea. Acum stau sa ma gandesc ce tare era sa ma fi oprit vre-un echipaj de politie. Cam asa a fost prima mea partida de pescuit in Cipru pe un lac de acumulare.

Comments are closed.