Recent Replies

Recent Topics

Reply To: ARBDD si ANPA, pescuit si turism civilizat si promovat

Home Forums Legi, decrete, regulamente ARBDD si ANPA, pescuit si turism civilizat si promovat Reply To: ARBDD si ANPA, pescuit si turism civilizat si promovat

golden fishgolden fish
Participant

Catalin ce vor astia sa faca mi se pare o mare porcarie, o sa devenim gaini priponite de ei cu un par unde vor iei pe banii nostri(si nu sunt putine taxele pe care le platim).Eu mai degraba cred ca  vor sa ne determine sa pescuim si sa campam unde vor ei iar restul canalelor, japselor,ghiolurilor sa fie libere la braconaj fara sa ii deranjeze nimeni.Eu nu cred nici un cuvant din ce zic astia, ca vor binele ecosistemului, ci doar isi doresc sa ne restranga (daca s-ar putea sa ne puna unii peste altii in 300mp cu atat mai bine)accesul  oriunde am vrea noi sa mergem.Imi este sila  de toate idioteniile astea puse sub forme de taxe si reglementari  iar de la an la an parca e mai rau si parca tot ce fac o fac ca sa te saturi si sa nu te duci nicaieri.Nu am vazut nici un destept de ranger de la rbdd sa vina in control pe malul Dunarii si sa iti dea saci sa pui gunoiul, nu asta ii intereseaza pe ei ci daca ai platit toate taxele aferente (birurile) si grija ca nu cumva sa pui un cort pe nisipul de pe mal ca iti da amenda.

Si noi stam si ne chinuim sa ii invatam pe  toti amicii nostri sa elibereze pestii mici,sa isi stranga gunoaiele atat ale lor cat si a altora,sa respecte natura si acum stau si ma intreb cum pot sa le cer sa elibereze pestii mai mici cand si ei platesc o droaie de taxe si vad cum in larg braconeaza astia cu autoritatile de mana.Am platit pana acum cred ca vreo 100 de lei pe taxe rbdd si nu am terminat mai avem taxa de acces cu masina 100 ron pe an si inca ceva(Adi stie mai bine)si cand vom merge in vara trebuie sa ne luam un dosar cu sina sa atasam toate chitantele si chiar si asa tot or sa caute astia ceva sa ne amendeze.

Comments are closed.