Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Informatii strict utile

Home Forums Informatii utile, interesante Informatii strict utile Reply To: Informatii strict utile

golden fishgolden fish
Spectator

Am citit un articol scris prin 2014 despre pestele din Dunare si m-am cutremurat, e inapt consumului uman in special somnul,crapul,salaul si stiuca.Probele au fost prelevate din Bazias pana in Sulina si rezultatele sunt dramatice, speciile enumerate mai sus contin de pana la 9 ori peste limita normala metale grele,mercur,cadmiu,cobalt si inca o serie de nitriti si nitrati.Din cauza santierelor navale de pe cursul Dunarii toate nenorocirile astea toxice au fost deversate direct in apa si formeaza o pelicula ce sta in suspensie pe fundul apei si care e extrem de otravitoare. Ce ma cutremura cel mai tare este faptul ca le-am dat nepotilor mei sa manance in special somn crezand ca e mai sanatos ca ala din crescatorii.Cred ca ptr mancat ma mut cu pescuitul pe Siret si Prut si ptr distractie si capturi pe Dunare.Traim niste vremuri de-a dreptul nenorocite in ceea ce priveste mancarea si cred ca va fi din ce in ce mai greu de nu o sa mai stim in ce sa avem incredere.

Comments are closed.