Recent Topics

Reply To: Povesti pescaresti

Home Forums Dimineata la cafeluta Povesti pescaresti Reply To: Povesti pescaresti

CatalinCatalin
Keymaster

Ma tin de mult sa va spun o poveste frumoasa din Delta Dunarii, si sa stiti ca de data asta nu are nimic de-a face cu vechiul meu prieten Ciff si cu nesfarsitele lui tampenii. 

Povestea e lunga si poate plictisitoare pe alocuri dar unele pasaje merita sa vi le spun fiindca au oarece invataminte in ele si va pot fi de folos. 

Obisnuiam sa ies la pescuit cu un tovaras caruia nu o sa ii dau numele fiindca nu merita ( nu era de fel din Ramnic! ). Pescuia binisor, avea ca sa zic asa cunostintele de baza ale pescuitului si se chinuia sa se perfectioneze, motiv pentru care statea si pe langa mine si ma urma cu atentie in calatoriile mele. Cred ca se chinuia sa se perfectioneze si in viata de zi cu zi dar cu siguranta ca in unele privinte o dadea vizibil in bara. Era foarte egoist.

Intr-o toamna tarzie planuisem sa plec in Delta, ma luase un dor nebun de tinutul Pardina si parea ca si vremea era inca suportabila. Ca o coincidenta, exact in zilele pregatitoare plecarii ma pomenesc cu o scrisoare de la el, in care imi spunea ca ar vrea sa facem o iesire in Delta. Am acceptat bucuros compania lui, urmand ca un al treilea pescar sa ni se alature ( acesta, pentru linistea lui va primi numele de cod “catelusul meu” ).

In zilele ce aveau sa urmeze s-au intamplat multe, si frumoase si mai putin frumoase, lucruri pe care probabil ca vi le voi povesti candva dar acum imi vine in minte unul singur si simt ca explodez daca nu il impartasesc cu voi.

Intr-o seara stateam langa un foc si incercam sa ne potolim foamea cu cate un peste facut pe jar. M-am dus langa apa si am curatat cei trei pesti apoi i-am intrebat pe baieti cum vor sa ii fac. Eu obisnuiam sa pregatesc pestele ca si astazi adica doar curatat, dat cu sare sau condiment si pus pe jar cu solzii. Catelusul meu era un puturos, nu il interesa ce rahat mananca atata timp cat il gatea altcineva, deci m-am oferit sa ii frig eu pe toti. Tovaraselul asta de care vorbesc nu a vrut, a zis ca el nu mananca peste cu condiment fiindca e plin de E-uri, chimicale, in fine a tinut o intreaga prelegere despre viata lui sanatoasa… Aveam defapt un pliculet cu legume deshidratate si sare pe post de condiment, in fine am lasat omul sa manance ce vrea. Mi-am tras jar pentru doi pesti iar el a incercat sa il faca pe al lui. Nu i-a reusit, iar m-am oferit sa il ajut, iar nu a vrut si in final pestele lui a ramas crud si l-a aruncat. Eu cu Azorica ne-am lins pe labute de cat de gustosi au fost pestii nostri si apoi am trecut cu totii la somn. Am trecut peste eveniment ca peste unul banal fiindca asa si fusese. A doua zi insa un alt lucru aparent banal i-a atras atentia lui Azorica si anume cum tovarasul nostru isi deschisese o conserva de fasole cu carnati si infuleca cu pofta din ea. 

Nu are rost sa ma mai gandesc acum cat de nociva era conserva aia in comparatie cu pestele meu cu condiment dar fatarnicia si ignoranta omului mi-au ramas adanc intiparite in memorie. Nu l-am mai cautat niciodata pe tip si am renuntat de atunci sa mai plec la pescuit cu orisicine, lucru pe care vi-l recomand si voua cu caldura.

Comments are closed.