Recent Topics

Reply To: Eveniment

Home Forums Expeditii, Concursuri, Evenimente Eveniment Reply To: Eveniment

Participant

Asta îmi aduce aminte de o partida de pescuit pe răul Buzau. Eram in aval de calea ferata care duce la Râmnic, intr-un loc foarte bun de pescuit la muște artificiale. Sunt niste tuburi puse pe lățimea răului sa poată trece mașinile si se formează niste curenți numa buni pentru clean. Eu pescuiam cu muște pentru oblete cu carlige fara barbeta si prindeam clenuti nu mai mari de palma pe care ii eliberam. Lângă mine mai erau cativa pescari le care i-am văzut ca își dădeau coate si șoșoteau. La un moment dat când am venit mai aproape de ei ma întreabă unul din ei ce fac. Zic eu, bine pescuiesc, la care el vizibil iritat de răspunsul meu ma întreabă cum pescuiesc daca dau drumul peștelui? Sincer as fi vrut sa ii dau un răspuns pe măsură dar fiind singur mam abținut. Iam explicat ca asa pescuiesc eu,îmi place si este legal. După care el a început varianta cu pisica, ca el se deplasează atâția km fara sa aducă peste acasă, ca si așa peste nu prea ma este pe rău, ca vine altul cu plasa si il prinde deci nu are rost sa il elibereze. Acum ma gândesc eu nu tot oamenii ăștia au ieșit in strada sa protesteze? Sigur daca ii ei la bani mărunți o sa descoperim de fapt ca ei sunt adevărații braconieri. Asta este romanul nostru, vede gunoaia din ochiul altuia dar bușteanul din ochiul lui nu.

Comments are closed.