Recent Topics

Reply To: Pescuit, turism, aventura, supravietuire

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit, turism, aventura, supravietuire Reply To: Pescuit, turism, aventura, supravietuire

CatalinCatalin
Keymaster

Salutari din Sfântu Gheorghe. Am ajuns aici miercuri pe la ora 13 după un drum lung dar frumos. Am lăsat mașina în Victoria și am continuat pe apa cu barca. Dunărea a fost calma și vremea superba. Apa este tulbure dar nu rău. Se vede nălucă în ea la 20 cm. Pe măsură ce te apropii de Sfântu pare mai limpede. Pescari putini.  Pe tot brațul de la Victoria la Sfântu am numărat cam zece bărci cu pescari.  Locurile fierbinți sunt în ordine confluentele cu Erenciuc,  Uzlina și Dranov. Se prinde rar și puțin peste. Stiuculite sau ciortani. La Rosu sunt pescari și atât. La Caraorman se aude ca sunt câțiva băieți care au plantat și au prins crapi frumoși. Eu am mers ieri la plaja după scrumbie dar nu am prins. Am parcurs peste 10-15 kilometri pe țărm și pe malul Dunării  după avat dar fără rezultate.  Poze și multa oboseala. Apa marii e superba iar nisipul era cald. Cam atât… .

Comments are closed.