Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Idei si actiuni ale membrilor nostri

Acasă Forumuri Infiintare club Musca Punct Ro Idei si actiuni ale membrilor nostri Răspunde la: Idei si actiuni ale membrilor nostri

Catalin
Catalin
Keymaster

Am terminat de adunat concluziile referitoare la pescuitul meu in Delta Dunarii dar si prin alte zone si incerc sa le expun pe luni calendaristice

Ianuarie – O luna proasta pentru pescuitul dinamic, cea mai proasta defapt si cea mai rece, singura cu temperatura medie multianuala negativa. Copca este o varianta pentru cei care iubesc acest tip de pescuit, apoi canalele cu apa calda dar si astea merg destul de prost mai ales ca unele nu mai au apa calda fiind oprite centralele sau apa fiind dirijata catre termoficarile localitatilor. In Delta nu am reusit sa prind nimic niciodata in ianuarie

Februarie – Luna in care incepe dezghetarea apelor naturale, a Dunarii in general. O luna in care am umblat mai mult si in care am avut si rezultate. Apa calda de la Cernavoda in anii buni facea legea, am vazut prinzandu-se cam toate speciile de pesti atat pasnici cat si rapitori. Ocupatia mea principala a fost avatul care avea zile foarte bune uneori. Am remarcat in ultimii 2-3 ani o crestere exponentiala a numarului braconierilor si o scadere invers proportionala a capturilor. O alta zona in care am mers ani la rand in februarie a fost zona Dunavat la un prieten. Din incintele Dunavat 1 si 2 se scotea apa pentru a se putea baga plase, moment in care pestele iesea din stuf si se apuca sa manance. Am prins cantitati uriase de peste acolo si erau la fel toate speciile posibile. Fenomenul era provocat de mana omului dar in anii in care cota Dunarii scadea brusc si mult am vazut aceeasi activitate pe canalele din jur, Lipovenilor in general unde se prindea caras sau rosioara foarte bine in ultima saptamana a lunii

Martie – Temperatura apei in martie urca de la 4-5 grade pana la 10-11 adica atinge limita inferioara de la care majoritatea speciilor se hranesc bine. Pentru mine ultima saptamana din martie reprezinta prima mare iesire in Delta a noului an si de obicei tine pana pe 1-10 aprilie in functie de cum incepe in anul respectiv prohibitia. Rezultatele din martie au fost de la groaznice spre zero in unii ani si pana la miraculoase in altii. Foarte mare importanta o are cota Dunarii si tendinta ei. Avatul merge bine pe cote mari si ape tulburi dar daca tendinta cotelor e de crestere accelerata atunci apa vine si rece si plina de mizerii si pescuitul pe bratele Dunarii si canalele principale, curgatoare devine imposibil. Sunt zile in care trebuie sa cauti canale statatoare gen Iacubov/Pardivna sau din cele care se opresc undeva cum ar fi cele din incintele Dunavat care au foste statii de pompare sau diguri. Acolo apa e curata, creste si aduna mult peste. Primele rosioare, bibani si obleti capturati la musca artificiala in primii 10-15cm ai apei. Apar pasarile calatoare. Verdele este timid si mizeriile aduse de viituri sunt foarte vizibile. E perioada in care gasesti lemne de foc din belsug

Aprilie – prima luna de prohibitie, o perioada foarte buna pentru pescuit in locurile private dar si de plimbat prin Delta pentru peisaje, pasari si liniste. Atunci cand timpul si bugetul imi permit nu ezit sa ies la o plimbare. De retinut pentru cei ce stau cu cortul ca nu trebuie sa uite caciula si hainele cele mai groase chiar daca temperaturile sun pozitive de regula. Delta incepe sa se inverzeasca si salcia incepe sa infloreasca. Pozele facute in lunile de primavara si toamna, cu vegetatie mai putina beneficiaza de luminozitate mai mare si de mai multa apa capturata.

Mai – Delta inverzeste, sunt unele zile de-a dreptul calduroase, tantarii lipsesc, pasarile au puisori si ies cu ei pe ape, spre sfarsitul lunii apar si efemeridele, spectacol total oferit de natura doar ca … pestele este inca in prohibitie. In anii din uma pe frontiera se dadea drumul la pescuit mai devreme cu doua saptamani decat pe apele interioare si se mai putea profita de perioada asta placuta, in rest natura cat cuprinde. Daca aveti norocul sa prindeti efemeridele o sa aveti parte de o zi unica, cu pesti si pasari care profita din plin de aparitia si disparitia acestor zburatoare. Perioada Rusaliilor cu aproximatie, efemeride = rusalii. Pestii mananca bine toti, am prins acolo unde mi s-a permis si stiuca, avat, somn, orice. In general prefer zonele de mare unde nu e prohibitie si unde apa dulce atrage pesti de apa dulce sau zonele de scrumbie de Dunare acolo unde nu este prohibita aceasta specie. E o perioada foarte buna si pentru cei care vor ceva delicatesuri gen broaste fiindca sunt din abundenta si se pot captura relativ usor noaptea dar atentie ca si ele sunt prohibite pe apele naturale

Iunie – E vara, e cald afara si in apa, se poate face lejer baie catre sfarsitul lunii prin lacurile Deltei unde apa e limpede si trece de 22-24 grade. Sunt si tantari, ceea ce poate crea un oarecare disconfort, incepe sa se simta traficul in Delta, incep vacantele si concediile, multi pescari, multi turisti, multe ambarcatiuni si se prinde foarte bine si peste. Am remarcat ca sunt zone si ani in care daca te pozitionezi unde trebuie ai parte de capturi de toate felurile. Bibanul si rosioara se prind foarte bine cu musculite artificiale, e vremea lor dar si cu boaba de porumb sau rama/vierme. E vremea corcoduselor, daca treceti pe ruta Crisan-Sulina pe malul stang sa opriti sa gustati cateva ca sunt bune, fructe naturale. E si vremea pufului de salcie, un dusman al pescuitului din cauza ca se pune pe fir si cu greu se curata. In zilele in care apa e plina de puf e bine sa cautati zone ferite de vant sau curenti. Nici avatul nu mai reactioneaza bine fiindca puful il duce in eroare, confundandu-se cu ceva ganganii. In zonele litorale, Sulina/Sfantu incepe spectacolul pescuitului in gura marii la avat dar in zona e si somn, salau, morunas, platica…

Va urma…