Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Prohibitie 2018, 2017, 2016

Acasă Forumuri Legi, decrete, regulamente Prohibitie 2018, 2017, 2016 Răspunde la: Prohibitie 2018, 2017, 2016

Catalin
Catalin
Keymaster

A aparut in sfarsit si ordinul care stabileste prohibitia pescuitului in 2018. L-am postat in intregime pe prima pagina dar am extras si eu cateva lucruri mai interesante.

Unul ar fi perioadele de prohibitie diferite pe zonele de frontiera cu Bulgaria, Ucraina si apele interioare.

(1) Se instituie măsuri de prohibiție pentru pescuitul în scop comercial, recreativ și familial al oricăror specii de pești, crustacee, moluște și al altor viețuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale, pe o durată de 60 de zile, în perioada 7 aprilie-5 iunie inclusiv, iar în apele care constituie frontieră de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durată de 45 de zile, în perioada 7 aprilie-22 mai inclusiv, cu excepțiile prevăzute în prezentul ordin. Derogări (1)

(5) Se interzice pescuitul în scop comercial și recreativ al oricăror specii de pești, crustacee, moluște și alte viețuitoare acvatice în fluviul Dunărea în zona care constituie frontieră de stat cu Republica Bulgaria, pe o durată de 45 de zile, în perioada 15 aprilie-30 mai inclusiv.

(6) Se interzice pescuitul în scop comercial și recreativ al oricăror specii de pești, crustacee, moluște și alte viețuitoare acvatice în fluviul Dunărea în zona care constituie frontieră de stat cu Ucraina, pe o durată de 45 de zile, în perioada 22 aprilie-5 iunie inclusiv.

Multe zone de refacere sau in care sunt restrictii de pescuit, demn de luat in seama pentru cei care vor sa pescuiasca pe acolo. Personal renunt la pescuitul pe raurile si lacurile patriei, ma voi limita pe cat posibil la Delta Dunarii si poate si la un pic de Dunare, poate.

Stiuca a ramas sa fie pescuita recreativ doar cu eliberare in delta Dunarii si ma bucur deoarece eu oricum nu luam acasa stiuca si asta va insemna ca voi gasi mai multe exemplare cu care sa ma distrez.

Pescuitul scrumbiei se interzice in gurile de varsare ale Dunarii pe o adancime de 5 kilometri in mare si o latime de 1 kilometru dreapta/stanga pe cele 3 brate. Si asta pare o masura buna.