Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Unelte si accesorii pentru pescuit

Catalin
Catalin
Keymaster

Mi-am cumparat si mi-a sosit zilele trecute un lip-grip din China. Avusesem altul cu cantar cu arc ( si asta e cu arc dar e cu scala digitala ) mecanic, din inox mare si greu pe care m-am suparat si l-am dat de pomana. Inaintea lui avusesem unul identic ca forma doar ca era din aluminiu corpul deci usor si placut dar cineva mi l-a ciordit pe undeva pe la Uzlina… In fine mi-a sosit asta, l-am verificat acasa pe diverse greutati si am fost foarte multumit. Cantareste pana la 25 kilograme si arata si zecile de grame ceea ce m-a incantat foarte mult fiindca majoritatea arata doar sutele ori eu imi doream de mult timp sa am posibilitatea sa cantaresc si pesti mai mici cu o oarecare precizie, ma refer in general la bibani si rosioare. E interesant de stiut ce greutate are o rosioara grasa pe care noi o vedem de juma’ de kil sau si mai mult. Defapt am ajuns saptamana trecuta in Delta si am si facut primele cantariri. Spre surprinderea mea rosioarele si bibanii aia mari care in mintea noastra tind sa atinga kilogramul au defapt intre 200 si 250 grame. Asta e, invatam sa mintim mai putin. 

Urma apoi sa dau testul pe avati, sub kil, peste kil, sub doua kile, peste doua kile… Am capturat unul gras si repede cu gripul pe el. Ticalosul s-a zbatut si a cazut in apa cu gripul prins de buza lui dar fara sa scape din carligul streamerului. L-am scos si cand sa il cantaresc teapa, gripul nu mai mergea. Se aburise ecranul cumva intre doua folii protectoare dar facea un fel de mazga si pe dinafara, o stergeam si in cateva clipe se facea la loc, si arata numai erori. Mai batea si soarele si nu desluseam deloc ce scria pe ecran. M-am enervat rau. S-a dus dracu partida mea de pescuit ca nu ma mai puteam concentra deloc, nu imi venea sa cred ca s-a stricat inainte sa cantaresc un avat. Plus ca este teoretic rezistent la apa ca doar e clar ca il folosesti pe si in apa. Am lasat lanseta si m-am pus pe demontat. Are doua surubele. Inauntru intr-adevar modulele sunt izolate deci apa nu prea are cum sa intre in el… Am tot scos bateria, un CR2032 de 3 volti, s-a resetat pe LBS, arata la o sticla de 5 kilograme cand 3, cand 7 cand 12. In final se mai aprindea 3 secunde, arata 1734 si se stingea. Simteam ca turbez de ciuda. Am injurat toti chinezii de mame, tati, copii, parinti si alte alea. Am cumparat multe produse din China si in general isi merita banii, oamenii sunt draguti si seriosi si produsele sunt asa cum arata imaginile si descrierile. Nu-i vorba de bani 60-80 lei ca nu erau pierduti fiindca gripul ca si instrument mecanic e ok, e mic, indemanatic, usor si are si fir de prindere la gaica pantalonului. In final, am ajuns acasa si am cautat sa imi comand altul, la fel sau diferit, poate mai rezistent si chiar am mai gasit un model, ceva mai mare si mai grosolan. Cam astea doua sunt singurele pe piata chinezeasca de ieftinituri cu cantar digital desigur. Azi l-am scos si pe nesuferit din rucsac sa il vad ce mai face si spre marea mea mirare functioneaza. Da, merge perfect, cantareste, a trecut la unitatile noastre de masura, dupa 3-4 secunde de cantarire intra pe HOLD automat si pastreaza valoarea cantarita, ecranul indica cifrele pe un fond albastru bine iluminat iar in final dupa ce nu ii mai ceri nimic timp de 30-60 secunde se stinge automat. Sunt bucuros si imi pare rau si de prostia mea ca l-am scapat in apa dar si de bietii chinezi pe care i-am porcait degeaba. Voi veni deci de la urmatoarele partide cu imagini care sa arate dimensiunea reala a pestilor capturati alaturi de greutatea cantarita.