Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Unelte si accesorii pentru pescuit

Catalin
Catalin
Keymaster

Cumpar de ceva timp fir textil din China si sunt multumit de el. Am testat mai multi producatori si dimensiuni. Unele par mai groase, altele parca prea sensbile iar unele culori parca se spala prea repede. Facand o comparatie intre chinezariile dovedite si firele de firma de pe piata romaneasca, nedovedite, eu am ajuns la parerea ca merita sa merg pe primele. Am pescuit spre exemplu anul asta cu un fir de 0.087 care cica ar rezista la 4 kilograme forta. L-am testat cu cantarul si cam pe acolo e, la 4 kilograme greutate cedeaza. E impletit din 4 fire si este subtirel si finut, asta m-a si atras la el. Am ales modelul multicolor intens din care am luat un mosor de 300 metri. L-am pus pe o Ecusima de 3000 cu care am dat tot anul la avat dar si la stiuca, biban, oblete sau stationar,  crap, somn… Culoarea e ok, comparabila ca rezistenta in timp cu cea a firelor japoneze cumparate de la noi. La recuperare si agataturi e ok iar la aruncari cu peste 30 grame necesita atentie, am rupt de vreo doua ori aruncand cu forta mai mare.

Pretul e fara concurenta, undeva la 10 lei suta de metri plus/minus. Am mers pe ideea ca umplu tamburul ecusimei cu acest fir si il intineresc la fiecare partida taind ultimii metri, cei uzati. Asa facand am ajuns ca sa am tamburul inca aproape plin si astazi dupa mai  bine de jumatate de sezon si sa fiu destul de multumit. Am mai testat si alte grosimi si toate au fost ok. Ultima achizitie, mosor de 500 metri la 30-40 lei.

https://www.aliexpress.com/item/Spectra-Multifilament-PE-Braided-4-Strands-Fishing-Line-Carp-500m-Super-Strong-4-Stands-8LB-100LB/32818825328.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.308.3e163c00reLfVH