Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Delta Dunarii

Acasă Forumuri Starea apelor Delta Dunarii Răspunde la: Delta Dunarii

Catalin
Catalin
Keymaster

Salut Marius. Daca intentionezi sa pescuiesti pe langa Chilia Veche banuiesc ca stii de concesiunea lui Raduta de acolo. Unii zic ca ar fi cam expirat contractul luna asta dar nu e foarte clar. Oricum ar fi eu iti pot da cateva informatii de pe bratul Chilia din zona Pardina pe care le am de vreo doua saptamani. Afla deci ca s-a prins peste binisor, mult salau si ciortan pe brat dar si caras mare pe canalele 36, Sontea si Sireasa. Pe Sireasa nu iti dau voie cu auto ce care lucreaza pamantul acolo si deci poti ajunge doar cu barca. Carasul a fost foarte mult si mare si s-a vandut cu 5 lei kilogramul in conditiile in care la cherhanale e 10 lei. Salaul la fel s-a dat pe mai nimic fiindca toti au prins. La pod la Pardina e un nene rulotist, Nea Nicu Boanta, el traieste din pescuit si vanzarea pestelui. La el se poate gasi ceva peste daca la cherhanale nu e. Nici nu stiu spre rusinea mea unde ar fi in Pardina sau Chilia cherhana… Temperatura apei a scazut cu 5 grade in ultimile zile si apa creste. Teoretic ar fi exact perioada in care toti pestii ar manca sa isi faca provizii pentru iarna. Cred ca avatul va manca bine pe tot bratul.