Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Materiale de fly tying si tehnici de legat

Acasă Forumuri Fly Fishing, Fly Tying Materiale de fly tying si tehnici de legat Răspunde la: Materiale de fly tying si tehnici de legat

Catalin
Catalin
Keymaster

Fie ca suntem legatori vechi, profesionisti sau incepatori atunci cand vine vorba despre ce materiale sa folosim ne lovim de aceleasi probleme. Materialele de calitate sunt din ce in ce mai greu de gasit si de cele mai multe ori se intampla ca de la acelasi producator sau distribuitor sa cumperi acelasi produs dar cu alte calitati. Am nimerit spre exemplu diversi fulgi colorati sau bucati de blana care in contact cu apa isi pierdeau rapid din intensitatea culorii, mai mult le patau si pe celelalte cu care veneau in contact. Am primit kristal flash care se destrama sau nu era la fel de maleabil ca cel initial, monofilamente care se rupeau cu mana desi aveau rezistenta garantata la peste 15 kgf, carlige deformate sau necalite… 

Ideea este ca intr-o lume dominata de consum si de vanzari rapide nimeni nu isi mai asuma nimic, toti dau vina pe cei de la care iau la randul lor materialele si cam atat. In lipsa unor minime garantii cred ca singura solutie ramane testarea produselor finite adica a mustelor artificiale, atat cat se poate fiindca e cam greu sa confectionezi si sa testezi la fiecare lot de materiale calitati de anduranta. Poti cel mult sa faci cateva teste de inmuiere, uscare, pescuit cu ele o zi doua si cam atat.

Importanta este pentru mine testarea personala a tuturor mustelor atat ca evolutie dar si ca rezistenta in timp in mod special tinand cont de specia de peste pescuita. De multe ori pestele nu e atat de pretentios pe cat credem noi si clar ca o musca de avat poate prinde si o stiuca sau invers dar ideea e daca acea musca este pregatita sa reziste dintilor de stiuca daca e gandita doar pentru avat. La fel si cu alte muste si specii care chiar daca nu ti le propui sa le prinzi te poti trezi cu ele in carlig.

Fiind pescar si avand destula experienta am ales sa gandesc si sa leg mustele tinand cont de toate aspectele intalnite in teren. Astfel la mustele expuse dintilor am ales sa protejez corpurile cu lac special care are rol de colorare/stralucire dar si de intarire/cimentare. Corpurile drepte,care contin doar elemente de stralucire pot fi astfel protejate si de dintii pestilor dar si de efectele nedorite ale apei, decolorare, dezmembrare. Sreamerele care sunt mai lungi si se leaga din mai multe fibre e bine sa fie cimentate in toate punctele sensibile. Asta inseamna mai mult timp pierdut dar si mai multa siguranta. Am fost nevoit intr-o primavara sa folosesc streamere pentru avat care nu aveau nodul final cimentat si desi nodul era cel putin dublu/triplu streamerele incepeau sa se dezmembreze dupa 2-3 zile. Efectul cimentarii e dovedit desi ai crede ca acel lipici este mai mult de forma. Daca ai sa incerci sa tai legatura cimentata cu headcement cu un cutter iti va fi foarte greu…