Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Pescuit pe raul Arges

Acasă Forumuri Pescuitul in Giurgiu Pescuit pe raul Arges Răspunde la: Pescuit pe raul Arges

Catalin
Catalin
Keymaster

Partida memorabila aseara pe Arges cu Eugen! Initial am plecat dupa obleti mai mult de nevoie decat de voie dar cand am vazut cota un pic mai mica decat cea normala am hotarat sa oprim la clean. Nu am facut deloc rau fiindca la prima aruncare am si capturat o jivina de de clean de vreo 30 centimetri. Au urmat cateva ore de delir cu cleni care atacau aproape la fiecare lansare, uneori si de 5-6 ori clantaneau nalucile pana la mal. Toata zona in care am dat a fost buna, sa estimez o arie de 25/25 metri de curenti si mici zone line printre ei. Am inceput cu poppere mici de 4/5 centimetri apoi am combinat cu muste de clean mici si in final cu unele mai mari pe carlige 10. Am prins la fel de bine si la poppere dar si la muste. Am folosit cizme si a fost tare bine ca am putut intra in apa si asa am lansat in fiecare centimetru de apa dorit. Ne-am incurcat lansetele, am rupt firele, am facut bucle… toate astea din cauza agitatiei si precipitarii fiindca in fiecare secunda ma asteptam sa se umble la baraj la Mihailesti la debit si sa ne strice jucaria. In final spre seara asta s-a si intamplat dar deja probabil ca oricum vederea ne-ar mai fi ajutat sa pescuim doar vreo 10 minute maxim asa ca am decis sa nu ii mai injuram pe responsabilii de acolo. Am evadat in timpul partidei si am fugit singur mai in aval sa testez locurile de acolo, care aratau foarte bine, dar surpriza, nu am avut niciun atac! Timp in care Eugen prindea. Concluzia a fost ca ieri am reusit sa imbinam perfect intuitia unei zile de pescuit cu cea a unui loc de pescuit si am avut si mult noroc. Atat de mult incat cred ca nu gresesc daca declar partida ca una dintre cele mai bune avute la pescuit de clean cu momeli artificiale, poate cea mai buna din viata mea de pescar.