Recent Topics

Reply To: Ape din sudul Bucurestiului

Home Forums Starea apelor Ape din sudul Bucurestiului Reply To: Ape din sudul Bucurestiului

Catalin
Catalin
Keymaster

Am dat o tura pe Arges aici in zona mea pe seara. Cam intre 4 si 5 seara, m-am gandit sa incerc ceva stiuca sau salau. Apa era la un nivel acceptabil daca e sa tin cont ca de vreo luna e scazuta aproape de zero. Dupa cum arata acolo unde am dat, cam murdara pe suprafata, cred ca ori abia ce crescuse nivelul ori se dezghetase de curand. Am folosit doar twistere pe care le-am recuperat incet fie pe fund fie cu mici ridicari gen dinti de ferastrau. Nicio muscatura nu am avut dar nici agataturi de naluci. Pe canalul meu de obleti erau cativa idioti care dadeau cu parasute, bineinteles ca indesau in sacose ce luau. I-am auzit vorbind de doi carasi mari luati, printre altele. Informatia ar fi utila pentru un pescar cumsecade de stationar dar ce te faci daca te duci acolo si te trezesti cu prostii peste tine? Se duce naibi toata munca ta de nadire si asteptare. In fine, cel mai important mi s-a parut faptul ca jucau pestii pe sus! Au fost cateva sarituri de ceva mai la palma si peste, probabil ceva pasnici dar am vazut si multe cerculete de obleti, avatei sau clenuti. Asta ma pune deja serios pe ganduri si ma face sa grabesc pregatirea sculelor pentru noul an. Primul obiectiv va fi prima captura pe 2019 la musca, banuiesc ca oblete si daca ma ajuta vremea sper sa fie la inceputul lui ianuarie. Bogdane tie iti urez un an nou inistit si hibernare placuta in continuare!