Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Magazin muste artificiale

Home Forums Fly Fishing, Fly Tying Magazin muste artificiale Reply To: Magazin muste artificiale

Catalin
Catalin
Keymaster

De ce sustin ca era nevoie de un astfel de kitt si ca e atat de universal? Pai in primul rand pentru ca el ne fereste de problemele legale si/sau morale de a pescui in diverse ape cu mai multe carlige decat ne permite legea. La noi vorbim de doua carlige in apele libere, zece in mare, in Ungaria de exemplu zona Tisza cu trei carlige… Apoi m-am gandit la pescuitul in mari si oceane, acolo unde taparina metalica poate fi o alternativa solida la agataturi, abraziuni si dinti si greutati mari. Modulele metalice promit sa sustina forte de 20-22 kilograme, sunt rezistente la rasucire si incurcare. Deasemeni aceste module se pot folosi cu succes si in apele dulci la pescuitul rapitorilor cu momeala vie, stiuca, avat, salau, somn, biban, atasandu-se pe brate carlige specifice cu ochet ( kittul va contine si 10 carlige cu tija lunga ). La fel de bine aceste module metalice se pot folosi drept strune pentru rapitorii de apa dulce atunci cand se pescuieste cu naluci artificiale. Mustele si streamerele alese au forme, dimensiuni si culori variate tocmai pentru a putea fi folosite la o gama cat mai diversificata de specii de pesti. Am constatat de-a lungul anilor ca pestii iubitori de muste artificiale trebuiesc cautati tinand cont in primul rand de cateva elemente esentiale si anume. Primul este forma si marimea carligelor pe care le alegem la fel ca atunci cand pescuim respectivul peste cu momeli naturale. Apoi forma si culoarea trebuie sa faca aceste muste sa imite pe cat posibil hrana uzuala a acestor specii de pesti. Ultimul element il constituie modul de abordare al pestelui vizat adica adancimea de prezentare, modul si viteza de recuperare a mustelor. Cum spuneam, am ales mustele si streamerele pentru acest kitt asa incat sa se poata pescui pesti incapand cu bibaneii si rosioarele la palma si terminand cu pestii oceanici trecuti de 10-15 kilograme.