Recent Topics

Reply To: Pescuit in zona Braila-Galati

Home Forums Pescuit pe Dunare Pescuit in zona Braila-Galati Reply To: Pescuit in zona Braila-Galati

CatalinCatalin
Keymaster

Ieri mi-am sunat un vechi prieten brailean. Pescar de Dunare, crapar, cel mai bun crapar de Dunare pe care il stiu. Viorel. Pe vremuri avea locul lui in Braila pe malul Dunarii, nadea si pescuia cu mamaliga facuta de el, avea aceeasi vecini de pescuit, se ajutau, se respectau, vremuri vechi. Imi povestea ca acum e tot mai greu cu pescuitul la Dunare in special pe partea cu orasul. Accesul pe mal e aproape imposibil din pricina proprietarilor care ingradesc terenurile. Despre locul lui nadit si pescari care sa ti le respecte nici nu mai poate fi vorba. Dar si mai trist mi s-a parut ca electricienii au distrus si zona aia iar crapii de peste 10 kilograme pe care ii captura Viorel odata de pe mal nu prea mai sunt pe acolo. A inceput sa ii caute prin alte zone, in curentii mai mari, acolo pe unde pestii mari se afla doar in tranzit in cautare de zone mai sigure. Am primit si acceptat o invitatie pentru anul asta prin judetul Braila si imi doresc din suflet sa o onorez. Am multe locuri vechi dragi pe acolo si vreau sa le revad chiar daca stiu sigur ca o sa fie si multa dezamagire. Oricum planuiam sa explorez anul asta Calmatuiul si cateva canale deci a picat numai bine. Mai ramane sa vedem cum facem cu permisele astea pentru apele concesionate ca eu tare nu as vrea sa platesc 100-150 lei pentru fiecare judet in care voi pescui poate doar cateva ore.

Comments are closed.