Recent Topics

Reply To: ANPA noutati si legislatie

Home Forums Legi, decrete, regulamente ANPA noutati si legislatie Reply To: ANPA noutati si legislatie

CatalinCatalin
Keymaster

Toti pescarii sportivi ar trebui sa cunoasca legislatia in domeniu, iar astazi am sa va arat cateva nereguli constatate de mine, pe propria piele. Este vorba despre ordinul privind conditiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum si modelele permiselor de pescuit recreativ/sportiv pe care il gasim in MO 74/2011.
Articolul 8 ne vorbeste despre obligatiile asociatilor de pescari in sectorul in care au primit autorizatie

Art. 8. – (1) Asociatia de pescari sportivi care obtine autorizatie de pescuit recreativ/sportiv are urmatoarele obligatii:
– sa elibereze permisele de pescuit recreativ/sportiv catre pescari, in conditiile legii, fara perceperea de taxe suplimentare;
– sa initieze lunar actiuni de control in colaborare cu institutiile abilitate ale statului;
– sa elaboreze si sa actualizeze baza de date cu membrii asociatiei si cu numarul de permise eliberate;
– sa transmita trimestrial/periodic catre filialele ANPA situatia membrilor, a permiselor eliberate si a documentelor justificative privind platile catre bugetul de stat reprezentand taxa de eliberare a permiselor de pescuit;
– sa adopte si sa implementeze masuri de refacere a resurselor acvatice vii, cu aprobarea ANPA;
– sa marcheze cu panouri zona/zonele de pescuit în termen de 90 de zile de la obtinerea autorizatiei;
– sa asigure igienizarea locurilor amenajate pentru pescuit;
– sa afiseze in locuri vizibile la sediul asociatiei si pe teren regulamentul propriu de pescuit;
– sa solicite sprijinul inspectorilor piscicoli si al ofiterilor, agentilor si subofiterilor din cadrul politiei si jandarmeriei în cazul semnalarii actelor de braconaj;
– sa isi armonizeze activitatea cu alte asociatii de pescari sportivi din bazinul hidrografic si s? elaboreze impreuna cu ANPA un plan comun de administrare unitara a resurselor acvatice vii din bazinul hidrografic respectiv, care sa urmareasca sa abordeze unitar managementul apelor la nivel de bazin hidrografic, conform Directivei 2000/60/CE a Parlamentului European si a Consiliului din 23 octombrie 2000 de stabilire a unui cadru de politica comunitara in domeniul apei.

Ok, eu ma duc la pescuit pe Mures in Arad, nu gasesc niciun panou pe care sa scrie cum ca asociatia cutare are raul in grija, ma uit pe pagina ANPA si gasesc tabelul cu asociatiile castigatoare de autorizatii DAR cu nota in subsol cum ca, Tabelele sunt in curs de actualizare!!!, scot lanseta, pescuiesc, am permisul ANPA la zi, si vine politia. Amenda pentru pescuit ilegal.
Recapitulez, o asociatie care inca nu se stie daca are o autorizatie definitiva acolo, care nu isi respecta OBLIGATIILE privind informarea pescarilor despre existenta ei, TRIMITE politia sa ma amendeze.
Acum intreb si eu ca omul, politia e pusa sa apere nelegiuitii? Cand indivizii aia au cerut politiei sa ma verifice daca am permis, politistii s-au asigurat ca asociatia respectiva are competenta acolo? ca isi respecta obligatiile contractuale?
Tipic Romanesc, HOTII STRIGA HOTII!

Comments are closed.