Reply To: Regrete

Home Forums Regrete si Multumiri Regrete Reply To: Regrete

Catalin
Catalin
Keymaster

Marile regrete ale lui 2019 sunt fara dubii legate de stricarea motorului cu care imi propulsam barca prin Delta. Am demontat transmisia, am curatat piesele si mizeria si am facut evaluarea. Dauna totala! Axul principal zis si Drive Shaft are portiunea de sus a canelurilor forfecata de la jumatate, o sa revin curand si cu imagini. Pinionul care intra pe acest ax are toti dintii rupti. Pinioanele pentru mersul in fata respectiv spate au ciobituri in coroanele dintate. Uleiul, carcasa si rulmentii plini de span fin si de bucati de metal de la dintii tociti. Rulmentii chiar si dupa curatare se invart greu si cu opriri. Nu pot evalua daca mufa in care intra Drive Shaft sus in motor este ok, asa pare la prima verificare dar nu pot sa o vad sau sa ajung la ea decat daca demontez partea de sus a cizmei sau suportul de prindere al motorului. Elicea este compromisa. Simeringurile par ok dar clar trebuie si ele inlocuite. Ramane doar carcasa transmisiei care pare sa fie in regula. O estimare scurta ar arata costuri intre 1000 si 2000 lei plus munca si mult timp. Drive Shaft e greu de gasit si greu de adus de prin tari straine, celelalte se pot lua si din tara chiar daca la preturi duble. Concluzia dureroasa ar fi ca nu prea am sanse sa il repar asa incat sa mai pot iesi cu el anul asta. Am incercat si variante de genul sa gasesc o cizma SH sau un motor similar SH dar nici astea nu sunt ieftine si nici sigure… O sa revin cu imaginile