Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Scandaluri, accidente, situatii delicate, solutii

Home Forums Social, politic si administrativ Scandaluri, accidente, situatii delicate, solutii Reply To: Scandaluri, accidente, situatii delicate, solutii

CatalinCatalin
Keymaster

La iesirea din Delta de saptamana trecuta printre alte evenimente am avut parte si de ceva nou. Am scapat o lanseta in apa. Practic pescuiam cu ceva muste artificiale la rosioara pe sus dar fiind o zona plina cu copaci cazuti, Sontea, am agatat o craca. Am lasat lanseta in botul barcii si m-am dus in spate sa dezleg barca. Renunt la termeni gen pupa, prora… ca sa nu ne prindem aiurea urechile. In timp ce trageam de funie ca sa dezleg logic ca barca se departa de locul agataturii si desi frana o tin slaba, de data asta nu a lucrat si am vazut cum batul zboara usor peste barca direct in apa. Am incercat eu sa fug sa il prind dar degeaba. Eeee, a urmat o jumatate de ora poate si mai mult de fel de fel de incercari de salvare a lansetei. Firul l-am agatat repede dar a naibii frana acum isi facea treaba si in loc sa scot lanseta el se desira in voie, plus ca stiam ca anul asta nu am mai facut nod in capatul lui pe tambur deci am renuntat sa mai trag de el. In final am agatat cu niste plumbi grei cu carlige cateva crengi, le-am rupt si probabil ca lanseta care se rostogolise pe sub ele s-a mai eliberat si la un nou test de tragere a firului am reusit sa o scot. Am salvat o mare parte din fir, batul nu stiu cum dar probabil din loviturile cu plumbii a ramas fara ceramica la inelul de plecare iar mulineta mergea ca o rasnita. Am mai pescuit de nevoie asa cu comboul ala prapadit vreo doua zile pana am plecat acasa. Batul l-am facut cadou iar mulineta, un Ecusima de 2 ani a intrat astazi in revizie generala. Surprinzator dar arata foarte bine, fara apa in interioare, am curatat, uns si e gata de treaba. Oricum era pe post de pensionare si o sa o tin doar ca rezerva de piese si tambur, urmeaza sa iau o alta identica noua pentru 2020.

Comments are closed.