Reply To: Sa Pescuim Sportiv

Home Forums Reguli Generale Forum Sa Pescuim Sportiv Reply To: Sa Pescuim Sportiv

CatalinCatalin
Keymaster

Pescuitul sportiv in Romania este si nu prea este sportiv. Romanii nu au spirit sportiv si nu au respect pentru viata si mediul inconjurator. Este foarte greu sa incerci sa iei masuri pentru a mentine un echilibru ecologic intr-o tara in care nu exista bun simt si respect. E mai probabil ca cel ce elibereaza un peste sa fie injurat de ceilalti decat apreciat. Eu am patit-o de multe ori, nu sa fiu injurat dar neinteles. In Delta imi spunea un barcagiu ca nu intelege de ce pescuiesc daca arunc toti pestii inapoi, ca nu a mai vazut asa ceva. Asta arata nivelul de inconstienta fiindca sincer in Delta pescarii prind de regula peste 5 kg de peste pe zi dar de eliberat… Eu nu cred in educatia cu vorba buna la romani, defapt nici altundeva deoarece am vazut ca si strainii cand se feresc de ceva aduc in discutie fermitatea politiei sau cuantumul amenzilor. Asadar dupa mine solutiile trebuie sa fie radicale, politie hotarata si corecta, organele de control la fel, amenzile si pedepsele sa fie consistente si puse in aplicare in urgenta. Un peste luat acasa neregulamentar sa te coste cat 100 sau 1000 cumparati din magazin. Si daca nici asa nu merge, sa se interzica pescuitul de orice fel pentru cativa ani. Pare o masura drastica desi pescarii sportivi si impatimiti au varianta apelor private sau a tarilor vecine. Ar fi o sansa pentru generatiile viitoare care in ritmul asta cu siguranta ca nu vor mai vedea o placere in a sta pe malul Argesului sau Dambovitei cu batul in mana degeaba.

Comments are closed.