Reply To: Tipuri de muste

Home Forums Tehnici de pescuit cu mustele artificiale Tipuri de muste Reply To: Tipuri de muste

CatalinCatalin
Keymaster

Tube fly

Sunt muste sau streamere ce se leaga pe tuburi subtiri si usor moi in genul celor de la minele de pix clasice. La fel ca si alte tehnici venite la noi in anii din urma, si aceasta este mai degraba o fitza dar si asa, mi-am permis sa o studiez putin si sa vedem daca ne este de vreun folos.
Un prieten pescar de somon din Suedia care prefera acest sistem a fost amabil si mi-a explicat de ce prefera tuburile in locul clasicelor muste legate pe carlig. In primul rand legand pe tub nu devii dependent de un tip anume de carlig, mic-mare, cu tija lunga sau alte alea, ai o dimensiune cat de cat standard a tubului, 1-2 cm, legi musca sau streamerul apoi incep sa vina beneficiile. Introduci firul prin tub iar in capatul lui legi ce carlig vrei, mic sau mare, cu sau fara barbeta ori ancora. Foarte tare, in plus, in cazul in care ajungi intr-un loc cu pesti mai mari, introduci doua trei muste pe fir, acestea formand un streamer in care te poti juca usor cu lungimea sau paleta de culori.
Astea ar fi principalele avantaje cu care as vrea sa va chinui mintile pe perioada iernii astfel incat in primavara sa ne dam seama daca merita sa incercam sistemul.

Comments are closed.