Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Poporul roman, sute de ani de isorie zbuciumata

Home Forums Social, politic si administrativ Poporul roman, sute de ani de isorie zbuciumata Reply To: Poporul roman, sute de ani de isorie zbuciumata

CatalinCatalin
Keymaster

Recunosc ca nu am citit si nu m-am inspirat din nicio lucrare de genul asta desi cred ca au la baza studii adanci. Eu mi-am construit teoriile doar pe intuitie si pe observatii de bun simt. Prin anul 2000 am avut un prieten turc pe care incercam din cand in cand sa il mai sicanez cu batalia asta de la Calugareni iar el mirat imi spunea ca nici nu exista asa ceva in istoria lor sau cea universala. Asta mi-a dat de gandit. Cum sa bati tu cativa tarani amarati o armata imperiala? Popor viteaz si neinfricat. Rahat! Popor de lasi si asupriti de 2000 de ani, hoti, mincinosi, oportunisti. Nici macar originile nu le stim exact fiindca de la fuziunea daco-romana au mai urmat alte zeci de fuziuni cu turci, tatari, triburi de cotropitori, rusi sau nemti. Se si vede pe alocuri influenta unor popoare puternice asupra noastra, vezi tinuturi sasesti, unguresti. Ca Transilvania e de drept a noastra sau Moldova de peste Prut, astea sunt lucruri greu de stabilit dar oamenii care locuiesc aceste tinuturi spun multe despre apartinatori. La noi e simplu de gandit, dupa fiecare mare cucerire sau batalie pierduta barbatii romani erau omorati sau luati sclavi iar femeile violate ori insamantate. Alta invazie alta gena, tot asa pana in zilele noastre. Concluzia o trage fiecare dupa bunul sau plac dar eu zic asa, poporul roman contine genele tuturor scursurilor europene si asiatice trecute peste noi in 2000 de ani. Se vede teoria mea si in caracterul infect al oamenilor zilelor noastre, caracter care a uimit o lume intreaga!

Comments are closed.