Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Fly Fishing in Romania

Home Forums Fly Fishing, Fly Tying Fly Fishing in Romania Reply To: Fly Fishing in Romania

CatalinCatalin
Keymaster

Salut Sabin, ma bucur ca te-ai gandit sa ne scrii.
M-am referit in fraza de mai sus exact la faptul ca nu poti pescui pe rau de ses ca pe cel de munte din multe motive. Vegetatia abundenta, gunoaie pe mal si in apa si fundul apelor malos si plin de cioate, sarme sau alte capcane. Eu unul nu imi permit sa imi iau echipamentul de neopren si bocancii pe care am dat o caruta de bani si sa intru in noroiul imputit al Neajlovului. Locurile unde sta cleanul pe Neajlov ( asta imi vine in minte acum ) sunt pe sub pomi prin padure si snurul nu prea e de folos acolo. Nici in Delta nu poti aborda prea multe locuri cu snurul. Dealtfel sa stii ca in afara de mine si un prieten, din 1986 de cand fac Delta nu am vazut pe NIMENI cu snurul.
Daca vrei sa prezinti o musca unui peste intr-un anumit loc, cu siguranta ca vei cauta cea mai buna metoda, sau poate singura care merge. Ca si la stationar sau spining. Cand e de varga e de varga iar cand e de lanseta e de lanseta.
Eu personal nu am nimic cu cei care prezinta musca sau mustele cu buldo sau pipait atata timp cat respecta legislatia in vigoare si au un spirit sportiv. Primul pescuit cu musca l-am invatat in Apuseni ( nu mai scapam de Apusenii astia ) la Albac si profesorul respectiv pescuia cu buldo, sistem primit de la feciorul din America. 1991.
Sincer nu stiu daca flyfishing se refera strict la metoda cu snurul, in fond e o aruncare a unei muste pe apa.
Prietenul George pescuieste clean pe Niscov doar la pipait fiindca apa e limpede si foarte mica iar un snur aruncat pe apa i-ar duce pe bietii pesti in paragul infarctului.
E posibil ca unii pescari de musca sa nu agreeze metodele astea alternative, stiu destui care le neaga si e problema lor. Eu le folosesc pe toate.

Comments are closed.