Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuit la clean pe Strei

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit la clean pe Strei Reply To: Pescuit la clean pe Strei

bogdanbogdan
Keymaster

Dupa cateva luni de abstinenta, m-am inarmat cu cele mai mici muste ( pe carlige de 16 ) si am facut o mica inspectie pe Strei, ca urmare a aparitiei la suprafata a obletilor.

Spre rusinea lor ( orare a cata oara??? ), s-au dovedit neputinciosi in fata mustelor MPR. Atacau cu turbare mustele – o varianta proprie de black zulu – dar nu erau in stare sa apuce si carligul prea agabaritic pentru obletii prescolari care au reusit sa acumuleze ceva energie de la caldura instalata de cateva zile.

Obletii erau cantonati doar in locurile cu apa mica si statuta, pe curenti inca nu erau in stare sa se tina. Temperatura apei este inca scazuta, dar daca vremea se mentine in acelasi interval ca in ultimele zile, probabil ca intr-o saptamana vor aparea si pestisorii care au mai mancat muste si vor sti cum sa atace.

Vreme superba, pescari 0 ( ZERO !!!), au aparut si tantarii, ceea ce va mari apetitul micilor rapitori.

Ma tot chinui sa-mi imaginez cum ar face in drill niste obleti la 1kg!!!

Comments are closed.