Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuitul iarna la Cernavoda

Home Forums Planuri viitoare Pescuitul iarna la Cernavoda Reply To: Pescuitul iarna la Cernavoda

bogdanbogdan
Keymaster

Se pare ca unii sintem sortiti sa muncim, alti sa pescuiasca si sa merga la gratare si la bere.

Tot mie-mi revine sarcina de a descrie ziua de pescuit a lui Catalin la Cernavoda. El este prins cu treburi de barbeque si beri, in scop de afaceri profitabile pentru muscapunctro, dupa cum mi-a marturisit. Ca om de bunacuvinta il cred pe cuvant ca acum se sacrifica bagand pe gat gratare si beri, si voi prelua eu sarcina mai usoara de a scrie ce a reusit el sa faca la Cernavoda.

Dupa cum il cunoasteti, pe la ora 6.30 dimineata era ancorat cu barcuta undeva la 50m de mal, si incepuse sa prinda avati. Nu mari, erau in jur la 1 kg, dar a prins si 2 deodata. La taparina cu 2 muste, pe carlige barbless.

Din pacate pentru el, si din fericire pentru mine, aventura s-a cam incheiat in jurul pranzului, si deja la ora 18 era toata lumea acasa. Pestii s-au hranit binisor dimineata, apoi au ignorat total populatia de pescari adunata la canalul de apa calda. Parca au simtit ce-mi doream eu.

Sper ca am scris suficient de prost incat sa nu ma mai puna pe mine sa scriu in timp ce el se chinuie cu gratarele si berile.

Eu azi m-am desfatat cu carat tevi, calorifere, centrale termice si multi bani dati. Alti se dau cu barca, pescuiesc, arunca pestii inapoi in apa si seara sint obligati sa povesteasca aventurile in timp ce se indoapa cu grare si beri. Si se mai si plang cat a fost de greu… .

Cine credeti ca e mai castigat?

Comments are closed.