Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuit si turism in Norvegia

Home Forums Pescuit prin Europa Pescuit si turism in Norvegia Reply To: Pescuit si turism in Norvegia

CatalinCatalin
Keymaster

Pentru cei ce doresc o aventura in Norvegia, fie pentru agrement fie pentru pescuit, vreau sa schitez traseul facut de mine si George in care sa punctez toate locurile importante, costuri si taxe.
Desi exista cateva variante de traseu si anume prin Polonia-Suedia, Cehia-Suedia sau prin Danemarca eu am sa va prezint varianta prin Cehia deoarece prin Polonia drumurile sunt proaste iar prin Danemarca desi nu am fost, am informatii ca traseul nu ar fi la fel de frumos. Oricum ideal ar fi pentru turisti sa plece pe un traseu si sa se intoarca pe altul, costurile fiind aproximativ egale.
Prima parte a traseului este cea mai urata si dificila, este partea romaneasca si in functie de domiciliul fiecaruia veti avea mai mult sau mai putin de parcurs pana la Nadlac, punctul de iesire din tara. Desigur puteti iesi si prin alta parte daca va este mai usor.
Partea a doua o reprezinta Europa continentala si in functie de timpul avut o puteti travesra intr-o zi daca sunteti odihniti si daca nu cumva doriti sa faceti vreo oprire pentru a vizita orasele traversate. Traseul este Nadlac-Rostock, are 1320 km pe harta si are ca puncte principale din traseu Budapesta, Bratislava, Praga si Berlin. Fie din Romania ( Nadlac ) fie imediat dupa ce treceti granita in Ungaria, la chioscurile de pe marginea drumului va cumparati vignietele pentru drum. Le au pe toate asa ca scutiti timp, si puteti plati fie in lei fie in euro, oamenii accepta ambele. Luati pentru Ungaria, Slovacia si Cehia, in functie de durata sederi, dar perioada minima de 4-7 zile va va costa pana in 50 euro pentru toate trei tarile. Faceti plinul la granita si in functie de consumul masinii si viteza de deplasare ar mai fi necesara o mica realimentare pe care o recomand in Germania dar, nu faceti plinul, calculati doar necesarul pana la Rostok unde veti gasi pretul cel mai bun si unde trebuie sa alimentati neaparat. Incercati sa alimentati si chiar sa faceti cumparaturile cu cardul, asta va scuteste de cursuri ciudate calculate in tarile gen Ungaria de catre vanzatori, cursuri de schimb care sunt intotdeauna dezavantajoase. Daca media carburantului in Europa era in 2013 la 1,5-1,6 euro litrul, la Rostok am gasit motorina spre exemplu cu 1,36 euro. Am notat pe imaginea marita locatia statiei si a punctului de imbarcare pe feribot. Deci faceti plinul acolo fiindca in Suedia motorina trece de 1,6-1,7 iar in Norvegia poate fi si 2 euro litrul. Trecerea cu feribotul este asigurata de doua mari companii, Stena Line si TT Line, http://www.stenaline.co.uk/ , http://www.ttline.com/en-GB/United-Kingdom/Home/ , si costurile traversarii difera in functie de perioada din an in care treceti, numarul de pasageri, tip vehicol si perioada cand achizitionati tichetul. Intrati pe paginile lor si simulati o trecere ca sa vedeti diferentele de pret intre companii, noi am preferat TT Line ca fiind mai ieftin si in luna iulie, sezon plin, am platit undeva intre 120-150 euro cu masina pana in 3,5 tone si doua persoane. Daca veti cumpara tichetul online si din timp puteti obtine o reducere uriasa, posibil si mai putin de 50 euro! Daca platiti la punctul de trecere puteti folosi si euro si coroane suedeze. Media de mers pe feribot este de 6 ore si e bine sa stiti ca dupa ce parcati masina si se pune vasul in miscare accesul la auto este interzis. Luati-va cu voi telefoanele, tabletele, incarcatoarele… Ideal este sa coborati repede si sa va grabiti sa ajungeti in sala unde sa gasiti locuri bune, astea sunt la geamuri unde aveti priza 220v si canapele pe care puteti dormi. Desigur odata cu tichetul se poate rezerva si o cabina de dormit cu dus dar costul trece de 60-70 euro de persoana. Pentru cursele nocturne cabina de dormit era obligatorie deci e bine sa va informati inainte sa alegeti sa mergeti noaptea. Noi am preferat cursa de 7 dimineata, apa era calma si peisajul se vedea bine. In sala este si restaurant autoservire unde e bine ca dupa ce ati ocupat masa ( sunt mese suficiente ) sa va orientati daca serviti ceva de acolo. Preturile sunt cele normale pentru o autoservire, 2-4 euro cafeaua si 15 euro un meniu. Dimineata e deschis cam o ora, se inchide si apoi se deschide cu o ora inainte de sosirea in Trelleborg pentru masa de pranz. se poate foarte bine sa veniti si cu pachetelul de acasa fiindca multi nemti sau suedeti fac asa si este ok pentru ei, e ceva normal. Noi chiar am mancat o slana cu ceapa… In general dupa ce mananca, mare parte din calatori trec la somn fiindca isi permit cusetele si veti ramane putini. In timp ce restaurantul este deschis, pe o punte inferioara functioneaza si un shop in care e bine sa mergeti, nu e chiar ieftin dar macar va clatiti ochii. In sala aveti INTERNET, odata cu achizitionarea tichetului primiti si codul de internet cu parola, individual pentru fiecare pasager, si aveti undeva la 20 Mb inclusi. Daca mai doriti, profitati si luati contra cost inca 50 Mb cu 4 euro sau mai mult daca vreti de la restaurant PANA SE INCHIDE fiindca altfel 6-7 ore prietenasii si rudele de pe facebook nu vor mai sti pe unde sunteti si e pacat. Nu uitati ca in Rostok sunteti intr-o zona de frontiera si mai sunteti si romani asa ca fiti vigilenti si receptivi daca apare politia fiindca se fac controale dar sunt rapide si cu bun simt. La fel si in Trelleborg unde debarcati, e posibil sa fiti ales total aleatoriu, si nu pe baza numarului de inmatriculare, sa prezentati actele si sa se uite putin baietii prin masina, dar repet o fac cu profesionalism si rapid…

Va urma partea a doua, de la Trelleborg la Alesund.

Comments are closed.