Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Viermele sarma

Home Forums Pescuit la rapitor Viermele sarma Reply To: Viermele sarma

bogdanbogdan
Keymaster

No acuma hai ca nu trebuie sa ne speriem de un vierme gros cat firul de 0,08. Intr-adevar e scarbos, dar exista de foarte multi ani, cel mai probabil dinaintea omenirii. Este un parazit ca oricare altul. Avem sute de specii de paraziti pe corpul nostru tot timpul vietii. Am zis ” specii “, nu bucati, ca ale sint milioane-miliarde.

Viermele asta este gasit de obicei in pestii rapitori deoarece el se naste, traieste, se inmulteste si moare in interiorul organismelor vii. Pestii pasnici mai rar se hranesc cu vietati, deci e mai putin probabil sa-l dobandeasca. A fost remarcat dearece are dimensiuni mai mari decat alti paraziti care fac acelasi lucru, Unii dintre ei sint daunatori, altii mai putin, altii sint indispensabili fiintelor umane sau neumane.

Despre acest vierme vazusem un reportaj pe un canal tv cu documentare in urma cu mai multi ani. Doar anul trecut am facut legatura intre acest vierme sarma si documentarul respectiv. Cu siguranta este un parazit foarte nociv pentru specile in care el poate sa-si duca la indeplinire misiunea de a ajunge la maturitatea sexuala si a se inmulti. Acestea sint broastele, pestisorii si alte vietati care pot fi mancate de pasarile acvatice.

Aceste vietati ( broaste, pesti, serpi, etc… ) sint dea dreptul indobitociti de hormonii creati de acest vierme astfel incat la un moment dat isi doresc compania pasarilor acvatice, si acestea ii mananca. Pe unele vietaeti le modifica genetic. Astfel s-a observat ca le modifica genetic, am vazut eu in acel reportaj, cum la broscutele in care traia acel vierme le mai crestea un picior incat sa nu se mai poata deplasa normal si sa fie o prada mai usoara pentru pasarile acvatice.

E greu de inteles cum o vietate de aceste dimensiuni poate face asa ceva. Inca omenirea secolului 21 se chinuie.

Dar, nu e de speriat. Orice carne cruda pe care dorim sa o mancam are o gramada de asemenea oaraziti, majoritatea dintre ei mult mai periculosi pentru organismul uman decat acest ” inspaimantator ” vierme.

Prin prepararea termica a hranei, omul a reusit sa fie mai putin afectat de chetiile astea, dar in acelasi timp mai putin rezistent daca ajunge in situatia critica de a nu avea posibilitatea de a-si frge carnea, de exemplu. Sint convins ca toata lumea a auzit ce Trichineloza ( este o boala parazitară cosmopolită, contractată de om prin consumul de carne crudă sau insuficient preparată termic care conține larvele infestante a unui nematod vivipar din genul Trichinella). Este chiar grava pentru om, si in cazul supravieturii, persoana ramane cu sechele grave.

Hai ca am scris deja mult prea mult despre un virmisor scarbos, dar am facut-o in special pentru BEBE, care chiar daca e foarte tanar si entuziast, parea sa dea bir cu fugitii din fata unui mic parazit.

Esti pe calea cea buna Bebe! Pe ape salbatice se dovedeste dibacia unui pescar!

Comments are closed.