Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuit, turism, aventura, supravietuire

Home Forums Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit, turism, aventura, supravietuire Reply To: Pescuit, turism, aventura, supravietuire

CatalinCatalin
Keymaster

Dimineata urmatoare, pe 24, ne-am trezit increzatori si voiosi, soarele dadea sa rasara si parea o zi superba. Cand am ajuns la punctul de trecere cu barca am constatat ca vantul nu mai batea, adia putin dar isi schimbase directia, asta era semn rau pentru ca si avatul isi schimba locurile. Si cotele erau in scadere deci si curentii apei erau in schimbare. Intr-o ora de pescuit pe malul opus orasului, in toate cele trei locuri principale, canalele cu poduri si golful de mai jos ne-am dat seama ca pierdem vremea. Se apropia ora 8 cand am strans jucariile si am plecat sa trecem cu barca in oras. Prinsesem ceva peste la primele aruncari in fiecare loc dar trasaturile se rareau si era limpede ca trebuie sa facem o schimbare. Am hotarat sa verificam faleza si dupa alte rezultate mediocre am plecat spre bazinul mare sa verificam si zona de acolo. La cinci minute dupa ce am ajuns printre epavele esuate am si gasit vadul avatilor si a urmat iarasi o partida furioasa care a tinut undeva la o ora poate doua. Am prins din nou foarte mult peste, dar am reusit si sa pierdem aproape toate streamerele printre resturile epavelor pe unde avatii furiosi se ascundeau. Ne-am suit pe o barja si am incercat si scrumbia indemnati de doi pescari cu plasele care scoteau scrumbie dar din pacate pentru noi nu am reusit sa pacalim niciuna si iarasi agataturile ne-au creat probleme. Am parasit locatia cand ne-am dat seama ca prinsesem pestesuficient de mult incat sa nu il mai putem duce destinatarilor si chiar am fost nevoiti sa calculam pe GPS distanta de parcurs si sa tragem la sorti cine si cat va cara pestele. Am avut onoarea sa il duc eu primul kilometru care cred ca a fost cam cat vreo 6-7 apoi i-a venit randul lui George. Am primit in schimbul pestelui un bors proaspat si iarasi toata lumea a fost multumita.

Comments are closed.