Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj Reply To: Braconaj si antibraconaj

golden fishgolden fish
Participant

Catalin eu pescuiesc undeva intre Galati si Braila si-ti spun din surse sigure ca sunt barci care dau cu plase.Cine nu are relatii cade victima ca in rest primesc baietii telefon sa stea cuminti in ziua aia .Eu de aia ti-am zis ca nu ma mai entuziasmez asa de tare cand zic astia ceva de vreo descindere pe malul apei.In perioada asta cei mai vizati de controale sunt pescarii care dau la bete nu aia care distrug totul.Daca ai sa vii la Galati cand ai sa cobori cu barca de la Braila spre Galati sa te uiti pe malul Brailei si sa vezi cate cuiburi de braconieri sunt de-a lungul dunarii,si mai nou in prohibitie nu se mai da la plase ca sunt prea vizibile ci se duc nenorocitii aia si baga pripoane pe fundul dunarii ,pripoane care au pana la o suta de carlige cu care dau la somn.Cand zic “cuiburi”ma refer la o insiruire de cotete amplasate pe mal unde aia stau de cand apare frunza pana da bruma si toata ziua dau la toana.Asa ca nu m-au convins cu nimic ,sa-mi arate la televizor ca dau iama in ei ,ca la confisca barcile si mai ales sa mii arate pe aia ca infunda puscariile.Altfel nu mai cred nimic,e doar nisip aruncat in ochii lumii.Si vis-a-vis de acest subiect am sa povestesc o gramada de faze de care m-am lovit personal.

Comments are closed.