Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj Reply To: Braconaj si antibraconaj

golden fishgolden fish
Participant

Uite,ca tot v-am spus ca as avea foarte multe de povestit in legatura cu cei care ar trebui sa pazeasca si nu sa distruga.Acum vreo trei ani pescuiam undeva intre Galati si Braila si in fiecare dimineata pe la ora 5(cand abia se lumina)fiind luna august,veneau niste nemernici cu barca si curentau in dreptul unei insule,undeva in fata noastra.N-am mai rezistat si am dat telefon la 112sa reclam,mi-a raspuns Galatiul si mi-a zis ca nu raspund ei de zona sa sun Braila ,am sunat si stiti ce mi-au zis ca nu au motorina sa vina cu salupa sa-i prinda pe aia si citez”lasati doamna ca are balta peste”.Am inchis ,am tras aer in piept si mi-am dat seama ca ma agit degeaba.Cu toate ca erau vreo20 de pescari pe mal nici macar pe unu nu l-am auzit sa zica ceva sau sa i-a masuri,si stiti de ce le este frica de braconieri ca vin cu barca la mal si pot sa-i si bata.Si atunci ma intreb si eu asa ,in sinea mea,unde trebuie sa merg sau la cine sa se ia odata masuri.Sau nu mai deparete acum vreo 2 ani am trecut cu bacul dincolo la un gratar ,malul era plin de pescari (era in prohibitie)care dadeau la caras iar pe dunare erau vreo 5 barci cu plase si ce sa vezi apare salupa pol de frontiera,la care eu ma gandeam gata au dat astia toti de dracul,dar nu ei venisera sa-si ia sacii de peste de la baietii cu plasele.Si exemplele pot continua asa la nesfarsit.

Comments are closed.