Recent Topics

Reply To: Noutati musca.ro in galerii, forum, youtube, facebook

Home Forums Dimineata la cafeluta Noutati musca.ro in galerii, forum, youtube, facebook Reply To: Noutati musca.ro in galerii, forum, youtube, facebook

CatalinCatalin
Keymaster

Eu personal am testam mai toate stilurile de pescuit. Am trecut repede pe langa tot ce tine de fite si am pastrat esenta. In Delta trebuieste pescuit asa cum o faceau batranii, adica 2-3 lansete obisnuite cu fire normale cu clopotei si cu momeli naturale adica rama rosie, rama neagra, mamaliga, porumb, scoica sau pestisor viu. Astea sunt secretele Deltei, modestia si bunul simt in armonie cu natura.
Cum fac eu, imi aleg locurile si perioadele in functie de rezultatele din anii trecuti ( am facut chiar si un calendar al pescarului MuscaPunctRo cu cele mai bune perioade si locuri). Aleg locul de campare apoi montez partea de stationar. Monturile le fac clasice si simple de Dunare adica 1, 2 sau 3 carlige in functie de cate agataturi stiu ca sunt in zona, carlige pe care le leg normal pe un fir de 1-1,5 metri astfel, carlig-plumb fix sau mai rar culisant-carlig-carlig. Deci la 30-40 cm unul de altul iar sus am o agrafa pe care o atasez rapid la firul lansetei. Ziua montez 1, 2, 3 lansete stationare iar seara o pun si pe cea de spinning. O lanseta o pun pe rama rosie, una pe porumb si una pe pestisor, asta ca regula de inceput apoi merg pe cele cu rezultate. Nu stau sa le pazesc, iau mustele si plec la vanatoare, mai intai prin apropiere ca sa aud daca trage la stationar apoi daca vad ca e liniste maresc aria. Seara si ori de cate ori am timp verific lansetele si schimb momelile.
Pentru cei care pleaca in Delta cu TTX, BENZAR MIX, feeder, sheffield, bologneza, saci cu peleti, peleti solubili, pop-upuri, arome, saci cu boilesuri si alte chestii din astea, am doar un cuvant sa le transmit, MILĂ.
Mi-e milă de ei dar din pacate nu putem fi toti la fel.
In gentuta de spinning am mereu o cutiuta cu carlige de diferite monturi, cateva plute, cateva alice de plumb, o rola cu fir si leg oricand o montura simpla pentru lanseta de spinning, cu pluta sau fara, depinde de situatie.

Comments are closed.