Recent Topics

Reply To: ANPA noutati si legislatie

Home Forums Legi, decrete, regulamente ANPA noutati si legislatie Reply To: ANPA noutati si legislatie

Buna ziua, numele meu este George de la clubul de pescuit musca.ro si va inaintez acest email care va fi publicat si pe site in care vreu sa va aduc la cunostinta mahnirea care este in sufletul meu si probabil in sufletul multor pescari adevarati. Am fost de curand la pescuit in Delta si nici nu am ajuns bine la Tulcea ca au si inceput problemele, care, daca eram braconier nu le-as fi avut. Am planuit aceasta expeditie cu mult timp inainte impreuna cu un bun prieten datorita bugetului mic si timpul indelungat de stat acolo iar prima grija au fost permisele de pescuit care pentru noi nu a fost mare lucru sa le obtinem plecand in cursul saptamanii dar sunt multi care vin Sambata si se intorc Duminica seara, ar fi mult m-ai usor daca permisul de pescuit ar putea fi luat si din alte locuri. Sunt n modalitati de a se putea procura si aduce bani la buget. Pentru permisul graniceresc nu m-ai spun ca am facut 7 km pe jos asta pentru un simplu copiator. Probabil va intrebati cum am putut face cei 7 km pe jos? Siplu, mergeti si verificati pe langa politia de frontiera si vedeti unde gasiti un xerox. In fine, am plecat spre Sulina, ideea a fost sa stam cu cortul dar in Delta camparea este interzisa. Chiar nu se pot amenaja niste locuri de campare cu plata cum sunt prin toata europa? Eu personal am fost pana in nordul Norvegiei si peste tot gasesti locuri de campare. Ok, veti spune ca sunt deja doua locuri amenajate dar eu nu pun cortul la Pardina de exemplu si sa pescuiesc la Sulina. Ganditi-va, un loc amenajat frumos cu o taxa de bun simt va aduce si bani la buget si loc de munca unui amarat de acolo. Probleme sunt multe dar o sa pun accent pe un lucru ce ma doare foarte tare, oricum imi pier timpul scriind degeaba dar sper ca cineva sa auda si sa vada durerea din sufletul nostru. Toata lume se vaita ca de la an la an scrumbia este din ce in ce m-ai putina si chiar asa este. Am vazut cum pescarii din Sulina umblau de zor dupa scrumbie indiferent de conditiile meteo si chiar am inteles cum se mint intre ei ca nu se prinde, ca inca nu a intrat la gurile dunarii si tot asa dar in fata cherhanalelor se incarcau vaporase de zor cu sute de kg. DOMNILOR ACEST PESTE URCA PE DUNARE CA SA SE REPRODUCA, DACA EL ESTE PRINS INAINTE SA DEPUNA ICRELE SI MACELARIT CUM VRETI CA PESTE DOI TREI ANI SA M-AI AVEM SCRUMBIE????? Acestui peste ii trebuiesc 5 ani sa ajunga sa se reproduca, daca il macelarim in fiecare an pe urcare va disparea cu siguranta. Este atat de greu sa se dea o lege incat sa interzica pescuitul pe urcare a scrumbiei?? Ar m-ai fi multe de spus dar am sa ma opresc aici. Asteptam cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.

Cu stima
musca.ro

Comments are closed.