Recent Replies

Recent Topics

Reply To: ANPA noutati si legislatie

Home Forums Legi, decrete, regulamente ANPA noutati si legislatie Reply To: ANPA noutati si legislatie

golden fishgolden fish
Participant

Buna baieti,am citit si eu ce ati postat despre ANPA,eu cu directorul de la filiala Galati m-am certat anul trecut ca nu face nimic sa le mai ia din elan braconierilor ,i-am explicat cum curenteaza nemernicii aia pe Dunare si stiti ce mi-a zis sa nu ma bag ca ma depaseste subiectu.Cat despre petitie o semnez si eu cu mare placere ca am mai semnat petitii si ptr oprirea pescuitului comercial pe Prut dar sincera sa fiu raman la fel de sceptica ca nu stiu ce putem schimba noi astia mici cand interesele sunt asa de mari si de bine insurubate in sistem,dar vorba voastra ,merita incercat.Si inca ceva ,eu cred ca am putea schimba ceva numai cu conditia ca pe posturile de la minister,ARBDD,ANPA si chiar asociatii de pescuit judetene,sa fie angajati oameni pe competente profesionale si nu pe simpatii politice si in rest facuti gramada.Eu una i-am explicat desteptului ala de la ANPA GALATI,ca daca va disparea pestele (si cam asta se preconizeaza in cativa ani)ce obiectul muncii vor mai avea ?or sa numere salciile de pe mal si alea care au mai ramas,ce or sa mai faca?Cat despre pescuitul la plase al scrumbiei eu as fi de acord sa-l interzica de tot,ptr ca la noi pescuitul asta este portita perfecta a braconierilor de a iesi pe Dunare si de a bracona,ca nu-i controleaza nimeni sa vada ce specii de pesti au prins,intr-un cuvant as interzice orice iesire cu barca in larg atat ziua cat mai ales noaptea.Sunt foarte multe lucruri de facut in acest domeniu dar aia care ar trebui sa le faca nu-i intereseaza,ei nu apara interesele pestilor ei ii apara pe nemernici.Nu mai departe vineri ne-am dus pe malul Dunarii sa vedem cat a crescut,si deja era o gasca de braconieri care bagau plase atunci intr-o padurice unde acum pestele are conditii perfecte ptr depus,ma gandeam sa chem politia dar mi-ar fi spus ca n-au barci sa poata face flagrantul,asa ca am plecat mahnita si revoltata in acelasi timp ca macar sa nu-i mai aud.

Comments are closed.