Reply To: ANPA noutati si legislatie

Home Forums Legi, decrete, regulamente ANPA noutati si legislatie Reply To: ANPA noutati si legislatie

CatalinCatalin
Keymaster

Si fiindca tot veni vorba de braconaj si de marii braconieri sau braconaj organizat, mafia braconajului, sa imi povestiti si mie unde ati vazut personal sau ce date aveti despre fenomenul asta. Eu in toate expeditiile mele am vazut doar niste amarati, certati cu legea care prin diverse metode iau acasa, unii din ei zilnic, diverse cantitati de peste. Nu am vazut mafioti, interlopi cu arme sau organizatii de vreun fel. Daca un papagal are pe varul sau unchiul agent la politia comunala si ala inchide ochii nu inseamna ca e vreo retea organizata care distruge fondul piscicol. Dezastrul mare il fac pescarii de rand, traistarii, plasarii, electricienii sau jepcarii adica oamenii de rand care profita de legi proaste sau bune si neaplicate. Adica noi toti, cu mici exceptii. Cu totii avem impresia ca apele libere au peste suficient si ca oricat am lua acasa nu se vede si nu se simte desi e clar ca de la an la an e tot mai putin. Pentru astia trebuie facut ceva. Ca a furat Nastase sau altii prin Delta sau pe la Chilia nu afecteaza o tara intreaga, au furat 5 ani si s-a terminat dar astia de care vorbesc eu o fac zilnic si cu sarg, nu au sarbatori sau prohibitie. Nu exista mari braconieri pe Olt, Siret sau Buzau, am mai spus asta, exista doar LOCALNICI smecheri si profitori iar pentru ei se pot gasi solutii. Cine casapeste scrumbia la Severin? Mafia din Braila? Hai sa fim seriosi. Daca se incepe luarea unor masuri cat de cat mai drastice va garantez ca romanul care este un las innascut, va ceda tentatiei de a mai face prostii. Romanul fura mergand pe ideea ca merge, nu ma prinde nimeni dar cand aude ca a fost prins cutare si a patit nu stiu ce se potoleste. Uitati-va cat de putini si-au mai permis sa pescuieasca in prohibitie daca s-a facut valva ca umbla controalele si se fac dosare. La Giurgiu erau doar 3 hatasi ascunsi prin boscheti si care tresareau la fiecare cadere de frunza, aia nu pot distruge echilibrul piscicol al Dunarii la Giurgiu. Macar de ar fi zilnic doar 3 braconieri la 10 km de apa. La Severin insa este un fenomen in masa alimentat de o lege proasta! Probabil ca nu o putem schimba noi dar putem incerca sa ne facem auziti, sa avem macar o parere a noastra. Cei din zona nu vor lua atitudine fiindca ei profita intr-un fel sau altul de binefacerile pestelui prins si vandut ilegal la preturi ridicole dar noi ceilalti putem gandi obiectiv. Sau putem sa inchidem ochii, asta e si mai usor de facut. 💡

Comments are closed.