Recent Replies

Reply To: ANPA noutati si legislatie

Home Forums Legi, decrete, regulamente ANPA noutati si legislatie Reply To: ANPA noutati si legislatie

golden fishgolden fish
Participant

Catalin ,pana intr-un punct sunt intru totul de acord cu tine,si noi astia ,pescari de rand facem rau luand tot ce prindem,dar daca vrei cazuri concrete de braconaj organizat vino in Galati si te duc eu in 3 locuri unde baietii nu au nici o treaba cu prohibitia sau cu legea avand in spate o gasca de pile din cei pusi sa faca legea.Cum iti explici ca in prohibitie cand nu vedeai nici un pescar la Dunare (de frica controalelor)astia cu barcile sub pretextul pescuitului la scrumbie fac ravagii in randul celorlalti pesti si cu atat mai mult ca la mal ii asteapta si clientii care vor crap,salau sau somn.Acum 3ani la Dunare m-am asezat fara sa vreau langa unu care iesise la mal cu barca si ghici ce avea in plase,puiet de morun si pastruga nici una mai mare de 30cm,si ce facea cu ea O VINDEA,ca dupa aia sa aflu ca aveau scoase acte de la institutul piscicol si ca iei de fapt trebuiau sa noteze ce au prins (specia,marimea si locul)si sa elibereze.Dupa mine toate autoritatile responsabile cu protejarea fondului piscicol gen ANPA,ARBDD,ASOCIATII JUDETENE si INSTITUTUL PISCICOL au facut in asa fel legile incat sa faciliteze braconajul nu sa-l stopeze.Cum am mai spus interesele sunt mult mai mari.Aici in oras sunt 4 tabere mari si permanente de pescari cu plase care tot anul si daca iarna e blanda si iarna,stau si trec cu plasele zi -noapte,iar fiecare tabara de asta are cel putin in jur de 10-15 pescari cu barci,si ia zii tu cat rau fac pescarii care prind sau nu prind(depinde de vreme,de nivelul apei ,etc)si cat rau fac aia.Eu una incerc de vreo3 ani sa-mi educ amicii de pescuit sa elibereze ce este mic,sa inteleaga ca pescuitul nu inseamna doar peste,mult peste,inseamna evadarea din cotidian,din griji intr-un cuvant relaxare si nu incrancenare.Dar mai este ceva timp pana voi reusi iar pana atunci voi fi propriul exemplului pe balta.Tu crezi ca la noi forurile abilitate nu stiu ce se intampla in taberele alea de talibani,si crezi ca le intereseaza,din contra,am vazut acum vreo 2 ani o distractie la care participau o gramada de politisti ,facuta de talibani in cinstea lor.Mie una a inceput sa mi se faca sila si lehamite si de dat telefoane,si de facut sesizari la ANPA,de toate.Si daca tot veni vorba ar mai fi un aspect,de cand au inceput oamenii cu bani sa aibe barci din alea smechere,dotate cu sonare performante si implicit acces oriunde ,a inceput si nebunia pescuitului in nestire,ca practic pestele nu mai are nici o sansa,si ai spune ca daca au bani pescuiesc din placere ,ei ba bine ca nu iau tot ce prind fara nici o remuscare.Sa fiu eu sanatoasa de cate ori am fost si n-am prins nimic si nu o data,dar nu am regretat nimic.

Comments are closed.