Recent Replies

Recent Topics

Reply To: ANPA noutati si legislatie

Home Forums Legi, decrete, regulamente ANPA noutati si legislatie Reply To: ANPA noutati si legislatie

bogdanbogdan
Keymaster

Daca acest topic va deveni suficient de activ ( ceea ce eu sper din toata inima si are multe motive pentru a fi activ ), se va crea o pagina noua pe site dedicata acestui subiect.

Binenteles va trebui sa incercam sa fim cat se poate de intelegatori fata de cei care inca nu au ” prins ” ideea ca daca eliberezi mai mult, ai satisfactia de a prinde mai mult.

Tot eu cred ca acesta strategie este valabila si pentru MARII BRACONIERI. Chiar daca nu avem concurenta directa, toti cei care scoatem peste din apa consider ca ar trebui sa avem o intelegere reciproca si totdeauna dispusa la dialog. Trebuie facuta o relatie intre pescuit comercial si pescuit sportiv/recreativ.

Ca si parere pur personala, avand in vedere ca exista acest braconaj masiv din partea a mai multor grupuri, fiecare tragand cat mai mult, separat, as propune ca aceste grupuri sa se uneasca intr-unul singur. Sa nu mai existe concurenta intre ei si sa se gandeasca si la sezonul urmator. Cum sint acum aceste grupuri separate, se gandesc doar sa scoata din apa cat se poate de mult, ca daca nu, scot ceillati. Daca s-ar alia intr-un singur grup, este foarte posibil sa se gandeasca la faptul ca vor avea nevoie in anii urmatori de ceva peste.

Nefiind experimentat in acest domeniu, mi-am expus parerea personala.

In urma neputintei autoritatii care este infiintata ( si platitita din impozitele celor care lucram si platim impozite ) pentru a supraveghea respectarea legii pescuitului, fac urmatoarea propunere:

Toti MARII BRACONIERI sa se uneasca, sa se gandeasca, sa-si programeze si organizeze dupa cunostintele lor ( mult mai apropiate de adevar decat ce scriu in legi cei de la ANPA ) cum pot scoate din apa cantitati impresionante de peste, dar sa isi lase rezerve si pentru anul urmator.

No, cam atat pentru azi. M-am enervat destul.

Rabdare la citit,
Bogdan.

Comments are closed.