Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Povesti pescaresti

Home Forums Dimineata la cafeluta Povesti pescaresti Reply To: Povesti pescaresti

CatalinCatalin
Keymaster

Am reusit in sfarsit sa mai vorbesc si eu cu domnul Mihalcea care ma suna din cand in cand dar eu ba nu raspund, ba uit sa il sun.
Ce schimburi de informatii am mai facut? In primul rand duminica a fost la pescuit pe canalul de la Urleasca, la 25 de kilometri de Braila pe drumul national 2B Braila-Buzau. Canalul este recunoscut pentru partidele de carasel din timpul anului dar acum apa era sufocata de vegetatie si cu greu s-au lasat capturati 2-3 obleti si asta dupa o munca de 20 minute de tras vegetatia cu ancora pentru a-si face loc. A plecat apoi la Comaneasca, un alt loc frecventat de Braileni. Acolo era lume multa, masina langa masina, pescari sau simpli oameni iesiti la iarba verde. Terenul pe care de regula se statea la pescuit era inundat si transformat in mlastina iar santurile de langa sosea, care fusesera inainte de 1989 un fel de canalute, erau pline cu apa si se pescuia in ele.
Ca planuri de viitor am trasat cateva directive si anume necesitatea unei iesiri la Sulina in vara, in perioada concediilor si o alta iesire la Stancuta pe japsele pe care Dunarea tocmai le umple dar acolo ar trebui sa ajungem imediat ce apa se va retrage pentru a nu da ragaz braconierilor sa isi faca treaba.
Am mai aflat ca o prietena de-a lui a gasit un vierme sarma in macrou congelat, asta dupa ce si George gasise tot in macrou…

Comments are closed.