Recent Topics

Reply To: Pescuit in zona Comana

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in zona Comana Reply To: Pescuit in zona Comana

CatalinCatalin
Keymaster

Aseara am trecut pentru cateva ore prin Comana pentru o scurta inspectie. Apa este relativ limpede, pe seara vin pe apa oarece ierburi si matasea broastei rascolite fie de gaste fie de copii care se scalda. La caderea apei din Delta erau patru copilasi care profitau de curentii apei si faceau rafting cu cate o placa de polistiren extrudat groasa. Foarte tare, cu cativa ani in urma pe raul Buzau alti copii, mai marisori erau la rafting cu sacii de rafie adusi de acasa pe care ii umpleau de pe maluri cu peturi.
Obletii nu prea mai erau la locurile lor, in schimb au aparut si sunt din belsug avati mici,5-7 cm. Am stat vreo doua ore aiurea pe acolo, am adunat cateva pene de gasca apoi am plecat la Falastoaca sa ma intalnesc cu Vali. Am verificat mai multe locuri si acolo si am reusit sa ii gasim pe marii obleti, erau adunati toti in portiunea cu stuf din amonte de cascada de la caderea in Arges. Fierbea apa de cati erau si era tot o saritura pe ei astfel incat ne-a apucat noaptea privindu-i si studiind locurile. Nu vreau sa va spun ca ne-au casapit tantarii care au profitat din plin de imbracamintea noastra de vara…

Comments are closed.