Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

NeluNelu
Spectator

Am fost pe Dunare pe data de 06-07.06.2014 la o partida de pescuit in zona Stancuta.
Digurile inchise, apa mare si in gropane(varsaturi ale Dunarii). Canalele de aductiune(cel dalat si celalat paralel cu el)full de apa tulbure-deci nu s-a putut pescui.Am plecat la Gura Calmatuiului insa surpriza, nu se mai stia care este Calmatuiul si Dunarea!
Apa era pana la primele gospodarii, stalpii de pe dig pana la jumatate in apa!
Ne-am retras undeva in zona Cuza unde am incercat pe un canal paralel cu soseaua(apa avea cca.1,7m) si am capturat cativa carasei cat palma pe care bineinteles i-am eliberat.
Am inoptat in acea zona cu gandul ca dimineata sa batem Calmatuiul sa gasim zona unde apa incepe sa se mareasca din cauza ca Dunarea nu mai primea apa Calmatuiului, asa ca aceasta “crestea” in amonte!
Am colindat exact ca un pescar hoinar(sau mai bine zis-pescar vagabond) si in cele din urma am gasit o zona pe Calmatui cu apa mica(40-60 cm) si limpede, dar pe alocuri cu adncimi de cca.1-1,5m, apa avand multa vegetatie sub forma de “fuioare” fiind destul de dificil de pescuit(mai ales ca batea f.tare vantul)trebuia sa nimeresti printre fuioare, altfel carligul se oprea in vegetatie.
Cu toate aceste incoveniente, am ales o pluta minuscula cu fir de 0,12 si 1gr. de plumb, astfel incat apa sa o poarte in semiimersie si intr-un mod cat mai natural.
Rezultatele(de fapt placerea pescuitului)au fost multumitoare tinand cont ca peste tot pe unde am colindat nimeni nu prindea nimic cu exceptia a cativa carasei de 10cm!
Am capturat(la viermus) in special rosioara cam de dimensiunea unei palme sau ceva mai mari, babusca, biban, clean, cativa salai de cca.25cm si bineinteles carasel(pe acestia din urma i-am eliberat)Rosioarele in special, m-au entuziasmat fiind deosebit de viguroase si grase!
Chiar daca am facut vreo 350km, in sperata unui pescuit de pesti mari prin zona Dunarii, Calmatuiul nu m-a dezamagit nici de data asta!

Comments are closed.