Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Pescuit in Tara Hategului

Home Forums Expeditii, Concursuri, Evenimente Pescuit in Tara Hategului Reply To: Pescuit in Tara Hategului

bogdanbogdan
Keymaster

Dupa ce am avut o dupamiaza de vineri 13 2014 superba pe Streiul Mijlociu, am zis ca pestisorii nostrii au inceput sa se hraneasca si sa se dea la muste. Asa ca azi dimineata am ajuns la varsarea Raului Mare in lacul de baraj Ostrov, primul din salba de 4 baraje intinsa pe aprox. 25 de km in zona inferioara a acestui rau frumos de munte. Dar, cum se intampla de obicei cand mergi cu sacul la pomul laudat, am reusit in vreo 4-5 ore sa agat de nara un clenut cat degetul aratator.

La revenirea spre casa, am mai vorbit cu 2 pescari care incercau pestele la intrarea raului Strei in lacul de baraj Bucium ( deocamdata ultimul din salba asta de lacuri, cred ca se mai construieste unul din pacate ), erau de 2 zile la pescuit si au prins cateva albituri, 2 mrene vanete si 2 clenuti care inca mai aveau lapti.

Intr-adevar apa este foarte rece, in ultima perioada aproape zilnic a fost ploaie in munti. Eu am prins vineri pe Strei intr-o zona in care apa are debit constant totdeauna si vine din baraj putin mai calda.

Va arat poze de azi, sint convins ca exista pesti frumosi acolo.

Comments are closed.