Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Povesti pescaresti

Home Forums Dimineata la cafeluta Povesti pescaresti Reply To: Povesti pescaresti

CatalinCatalin
Keymaster

La ultima iesire in Delta am avut okazia sa mai socializez cu diversi localnici si sa mai adun povesti de viata de pe acolo. Un nene simpatic ce a devenit la batranete barcagiu pe la diverse pensiuni mi-a povestit multe lucruri si frumoase dar si urate despre oamenii care s-au perindat prin zona Murighiolului, diversi afaceristi sau doar simpli oportunisti. Oameni care au cumparat sau concesionat mii de hectare de luciu de apa, bazine foste piscicole, utilaje luate si vandute la fier vechi…
Imi spunea ca prin 1993 un mic grup de oameni cu initiativa au constatat ca in Delta era mult biban de care nu se interesa nimeni, pe atunci fiind inca destul peste de calitate pentru care se merita sa furi, si au gasit o firma germana interesata de acest peste ieftin si mult pentru a face diverse produse din el. Au scos cateva zeci de tone si au trimis in Germania asteptand sa le soseasca marcile si dolarii dar surpeiza, nemtii le-au trimis retur bibanii pe motiv ca sunt plini de viermi sarma.
De atunci, spunea omul, ei se feresc sa mai manance biban dar ATENTIE, se feresc si sa raspandeasca aceasta veste pentru a nu alunga turistii care desigur vin in Delta si pentru preparatele culinare din peste.
Din vorba in vorba mi-a mai spus ca si scrumbia, atunci cand intra in Dunare are branhiile pline de viermi sarma si asta chiar m-a suparat, eu fiind un fan declarat al consumului de scrumbie de Dunare…
In aceasta aventura am prins si retinut si eu pentru consum bibani si stiuci si vreau sa va spun ca multi dintre ei au avut viermi si ca s-a intamplat ca la curatare sa nu apara si sa iasa de prin carne la 2-3 ore dupa sarare si condimentare…

Comments are closed.