Recent Replies

Recent Topics

Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

NeluNelu
Spectator

Pe data de 14.06.2014 am fost din nou la pescuit, de data aceasta pe raul Buzau, insa nu am fost multumit de zona de campare(intentionam sa stau 3 zile) si nici de ce prindeau pescarii autohtoni-niste carasei de vreo 10cm(cu o saptamana in urma a fost un coleg de-al meu si a prins mult scobar mare,deasemeni carasi mari) asa ca am facut cale intoarsa si ne-am indreptat spe Siret(undeva intre Movileni si Sendreni-sa o citez pe golden fish).Ajungand din nou in Ramnic ne-a surprin o ploaie torentiala cu piatra de nu mai vedeai la un metru.Nu am fost descumpaniti de acest eveniment si am ajuns pe Siret.Din fericire pe acolo nu plouase in ziua respectiva.In dimineata urmatoare am capturat 3 buc. somotei la cca. 1,5kg,din care unul la undita, carasi frumosi dar nu multi si cativa cleni, asta pana in jurul orei 10.30 cand Siretul s-a tulburat ingrozitor si ne-a determinat sa incheiem partida de pescuit.Ce vreu sa evidentiez este faptul ca am avut surpriza sa vad niste pesti mari facand sarituri frumose, si nu unul doi, ci cu zecile.Fara sa exagerez aveau dimensiuni impresionante, 1-1,2m, erau fitofagi, pe care localnicii incercau sa-i captureze la “japca”.Unul a sarit langa noi, la 3m de mal si ne-a stropit.Este prima data cand vad pe Siret asa ceva!

Comments are closed.