Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

Home Forums Locuri bune si locuri mai putin bune de pescuit Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti Reply To: Auzite de la prieteni, virtuali sau necunoscuti

golden fishgolden fish
Participant

Nelu ce sa zic ai descris locurile mai bine decat as fi facut-o eu,insa ar mai fi cateva e adevarat ceva mai departe cum ar fi zona Zatunului de la Scurta 4 km mai in amonte care tine crap,somotel salau si bineinteles avat,zona Chiciului care e situata la 8 km pe digul dintre Galati si Braila care iar este o zona buna ptr crap ,somn si salau(mai rar),Plaja lipoveneasca (tot in stanga digului GL-BR)numai ca zonele astea sunt braconate mai intensiv cu curent.Cat despre locul de dincolo de anl-uri unde spui tu e Siretul mort iar acolo n-a mai intrat apa de vreo 3 ani,apa o ia pe drum pe langa dig si se duce pana aproape de Vadeni iar aici s-a prins anul trecut caras la greu,anul asta a intrat apa tarziu si nu prea au intrat pesti.La casa padurarului eu sincer n-am pescuit niciodata,cu toate ca stau chiar la intrarea in oras si vad casa din balcon ptr ca vis-a-vis e fieful braconierilor cu acte care strecoara apa toata ziua cu plasele.In gura Siretului la Real am fost ieri dimineata cu gandul sa dau la avat dar e inca prea tulbure si am renuntat,acolo e full tot timpul de pescari de dimineata pana-n noapte inclusiv noaptea si nu prea gasesti loc e ceva in gen Scurta.Prutul ramane o portita de scapare dar si acolo s-au apucat moldovenii anul trecut sa scoata toate cioatele de pe malul lor sa faca chipurile Prutul navigabil pana la Oancea,si tot ce-au reusit a fost sa distruga toate zonele de hranire si de popas al pestilor si mai ales cu dragele sa mentina tot timpul tulbureala ,se limpezeste undeva prin noembrie.cat despre celebra Scurta acolo ai nevoie de barca sa poti pescui la animale gen somn sau crap,de la mal poti sa iei salau ,avati foarte mari (zona aia e celebra in capturile de avat si din barca si de la mal)De la mal nu prea poti sa scoti pesti mari ptr ca sunt foarte multe agataturi(copaci cazuti )si e aproape imposibil .Iar pe mal locurile sunt mai tot timpul ocupate de permanentii locului care cand pleaca in oras cheama alti pescari sa vina sa stea in locul lor,si asa te duci si stai ca prostul uitandu-te la ei.Cat despre pescuit Catalin te astept cu mare drag la Galati numai sa mai scada apele si sa se usuce malurile sa putem sta sa pescuim fara sa intram in mal pana-n gat.Cred ca mai dureaza vreo 2-3saptamani si esti bine venit o sa mai tinem legatura.Dar sa stii ca intr-o singura zi nu prea ai ce sa faci ca sunt multe locuri pe unde as putea sa te duc si nu le putem acoperi ar fi un pescuit de viteza si nu cred ca ti-ar place,as vrea sa mergem undeva cu cortul sa facem o ciorba de peste la ceaun si sa putem sta de vorba relaxati.

Comments are closed.